22 Јули, 2019
0.0267

Втор ден корекција на цените на нафтата во светот

Објавено во: Економија 11 Јули, 2019

Цените на нафтата порасна на 67,41 долари за барел.

По шест недели цената го достигнаа максимумот поради евакуацијата на платформите во Мексикански Залив поради невремето, но и поради зголемените тензии со британскиот танкер.

Цената на северноамериканската нафта „брент“ порасна за 40 центи и се продава за 67,41 долар за барел.

Американската „лесна“ нафта поскапи за 33 центи и се тргува за 60,76 долари.

Зголемувањето на цената на нафтата е и поради падот на резерви во САД. Според податоците на американската Управа за енергетски информации (ЕИА) од 5 јули резервите во САД се намалени за 9,5 милиони барели, што е значителен пад во однос на предвидувањата на аналитичарите. Тие прогнозираа пад од 3,1 милиони барели.

Производителите на нафта во САД вчера го намалија производството за скоро една третина во Мексикански Залив, пред една од првите големи бури во сезоната на урагани во тоа подрачје.

Членките на ОПЕК минатиот месец произведоа 29,83 милиони барели сурова нафта дневно или 60.000 помалку споредено со мај. 

И вчера имаше зголемување на цените на нафтата. 

Можеби ќе ве интересира

162 микро, 181 мали и 25 средни домашни компании во финалната селекција за комерцијализација на иновации

162 микро, 181 мали и 25 средни домашни компании во финалната селекција за комерцијализација на иновации

(ВИДЕО) Апостолска: Над 3,5 милиони фискални сметки скенирале граѓаните

(ВИДЕО) Апостолска: Над 3,5 милиони фискални сметки скенирале граѓаните

Ова се топ три најплатени професии во Македонија

Ова се топ три најплатени професии во Македонија

Владата без јасна стратегија за тужбата од Хеленик петролеум: Процесот бил сензитивен

Владата без јасна стратегија за тужбата од Хеленик петролеум: Процесот бил сензитивен

ПОРАСНАЛЕ ПЛАТИТЕ: Анѓушев кажа кога ќе стигнеме до 500 евра

ПОРАСНАЛЕ ПЛАТИТЕ: Анѓушев кажа кога ќе стигнеме до 500 евра

Трипуновски: Над 500 вработени во државното Водостопанство три месеци без плата

Трипуновски: Над 500 вработени во државното Водостопанство три месеци без плата

Пултови за МојДДВ: Зошто некои сметки не се скенираат

Пултови за МојДДВ: Зошто некои сметки не се скенираат

Македонците со двојно повеќе „дебели“ кредити, купуваат поскапи недвижнини и автомобили

Македонците со двојно повеќе „дебели“ кредити, купуваат поскапи недвижнини и автомобили

Колку пари има во бизнисот со цигари?

Колку пари има во бизнисот со цигари?