16 Јули, 2019
0.0179

Втор ден корекција на цените на нафтата во светот

Објавено во: Економија 11 Јули, 2019

Цените на нафтата порасна на 67,41 долари за барел.

По шест недели цената го достигнаа максимумот поради евакуацијата на платформите во Мексикански Залив поради невремето, но и поради зголемените тензии со британскиот танкер.

Цената на северноамериканската нафта „брент“ порасна за 40 центи и се продава за 67,41 долар за барел.

Американската „лесна“ нафта поскапи за 33 центи и се тргува за 60,76 долари.

Зголемувањето на цената на нафтата е и поради падот на резерви во САД. Според податоците на американската Управа за енергетски информации (ЕИА) од 5 јули резервите во САД се намалени за 9,5 милиони барели, што е значителен пад во однос на предвидувањата на аналитичарите. Тие прогнозираа пад од 3,1 милиони барели.

Производителите на нафта во САД вчера го намалија производството за скоро една третина во Мексикански Залив, пред една од првите големи бури во сезоната на урагани во тоа подрачје.

Членките на ОПЕК минатиот месец произведоа 29,83 милиони барели сурова нафта дневно или 60.000 помалку споредено со мај. 

И вчера имаше зголемување на цените на нафтата. 

Можеби ќе ве интересира

Над 4.100 граѓани аплицираа во Град Скопје за субвенции за велосипед во 2019 година

Над 4.100 граѓани аплицираа во Град Скопје за субвенции за велосипед во 2019 година

Бислимовски очекува новите станови да поевтинат за 100 евра

Бислимовски очекува новите станови да поевтинат за 100 евра

По повисоки цени возачите ќе полнат бензин и дизел од полноќ

По повисоки цени возачите ќе полнат бензин и дизел од полноќ

Како работеа бизнисите на Трифун Костовски лани?

Како работеа бизнисите на Трифун Костовски лани?

Сестрата Олга со „Еуролинк осигурување“ подобра од братот Коки со „Еуростандард банка“

Сестрата Олга со „Еуролинк осигурување“ подобра од братот Коки со „Еуростандард банка“

Кој е поуспешен од децата на Трифун Костовски?

Кој е поуспешен од децата на Трифун Костовски?

Нови поповолни услови за кредитирање во Силк роуд банка

Нови поповолни услови за кредитирање во Силк роуд банка

ИМА НАЈАВИ ЗА ПОСКАПУВАЊЕ НА ЗЛАТОТО: Македонските златари се жалат дека работата оди тешко

ИМА НАЈАВИ ЗА ПОСКАПУВАЊЕ НА ЗЛАТОТО: Македонските златари се жалат дека работата оди тешко

Како сестрата му држи менаџерска лекција на братот?

Како сестрата му држи менаџерска лекција на братот?