29 Март, 2023
0.0234

Вучиќ: Геополитичките околности за нас се полоши отколку што беа во изминатите десет или 15 години

Објавено во: Балкан 03 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Ова не е прашање на љубов или идеологија, ова е прашање на опстанокот на нашиот народ и опстанокот на нашата земја, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ за решението за Косово кое Западот го нуди. 

Тој вели дека заканите од Западот не треба да се потценат.  За тоа дали има шанса за нова платформа за Косово, српскиот претседател рече дека геополитичките околности за нив се полоши отколку што беа во изминатите десет или 15 години. 

Вучиќ, денеска изјави дека Србија не е во атлантските интеграции и не сака да влезе во НАТО, но љубоморно ја чува својата воена неутралност, пренесува „Танјуг“.

„Никогаш нема да преговарам за да останам на власт, ме интересира опстанокот и напредокот на Србија“, рече Вучиќ. 

Втор ден во српското Собрание има расправа за Косово. Вчера настана мешаница и за малку ќе се случеше тепачка.  Западот нуди француско - германски предлог за решавање на косовското прашање. 

Можеби ќе ве интересира

Анализа на отпадни води утврди дека во Загреб помалку се конзумира кокаин

Анализа на отпадни води утврди дека во Загреб помалку се конзумира кокаин

ВИДЕО: ПЕНЗИОНЕРИ СЕ ТЕПАА ЗА ЌЕБАПИ ВО СУПЕРМАРКЕТ: Една баба легна да го брани фрижидерот, морало да интервенира обезбедувањето!

ВИДЕО: ПЕНЗИОНЕРИ СЕ ТЕПАА ЗА ЌЕБАПИ ВО СУПЕРМАРКЕТ: Една баба легна да го брани фрижидерот, морало да интервенира обезбедувањето!

МОНСТРУМОТ УРОШ ТРИ ДЕНА СЕ КРИЕЛ КАЈ ПРИЈАТЕЛ: Еве како е уапсен таткото на „детето од када“

МОНСТРУМОТ УРОШ ТРИ ДЕНА СЕ КРИЕЛ КАЈ ПРИЈАТЕЛ: Еве како е уапсен таткото на „детето од када“

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ХАОС НА ЦРНОГОРСКА ТЕЛЕВИЗИЈА - гостинот викаше дека Ѓукановиќ мора да победи, па потоа ги вреѓаше сите во студиото

ХАОС НА ЦРНОГОРСКА ТЕЛЕВИЗИЈА - гостинот викаше дека Ѓукановиќ мора да победи, па потоа ги вреѓаше сите во студиото

БРЗА ЖЕЛЕЗНИЦА НИЗ РЕГИОНОТ: Покана ќе добие и Македонија!

БРЗА ЖЕЛЕЗНИЦА НИЗ РЕГИОНОТ: Покана ќе добие и Македонија!

ЕВЕ КАКВИ ИЗМАМИ ПРАВАТ ПРОДАВАЧИТЕ НА ДРВА: Крадат на кубикажа, граѓаните купуваат воздух!

ЕВЕ КАКВИ ИЗМАМИ ПРАВАТ ПРОДАВАЧИТЕ НА ДРВА: Крадат на кубикажа, граѓаните купуваат воздух!

ЦЕЛА БУГАРИЈА НА НОЗЕ: Фрчат дојави за бомби од сите страни,на само пет дена пред избори

ЦЕЛА БУГАРИЈА НА НОЗЕ: Фрчат дојави за бомби од сите страни,на само пет дена пред избори

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи