04 Април, 2020
0.0474

НЕ НИ ИДЕ ПАМЕТ: ВУЧИЌ ГО ПРОДОЛЖУВА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - ќе биде од 17 до 5 наутро

Објавено во: Балкан 21 Март, 2020

Србија со уште поригорозни мерки за превенција од ширење на коронавирусот.

Наместо од 20 до 5 часот, како што беше досега, од утре полицискиот час во таа земја ќе биде подолг и ќе трае од 17 до 5 часот, најави српскиот претседател Александар Вучиќ. 

„Очигледно дека ние не можеме да бидеме дисциплинирани“, рече Вучиќ.

Ваквиот предлог тој ќе го достави до Владата и, како што рече, таа ќе го усвои.

Ако има потреба и граѓаните не бидат послушни, српскиот претседател најави дека ќе има уште поголемо зголемување на полицискиот час, па единствениот период од денот кога ќе можат да се движат Србите надвор ќе биде од 7 до 13 часот.

Од понеделник, според најавите, Србија ќе го пренамени Белградскиот саем во привремена болница и во него ќе бидат наместени 3 000 кревети.

На прес-конференцијата тој соопшти дека бил забележан најтешкиот ден во Србија бидејќи само од утрово се регистрирани 22 нови заразени, со што вкупната бројка се искачила на 171.

Можеби ќе ве интересира

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Нема ригорозни царини за Србија и БиХ, Косово ги укина

Нема ригорозни царини за Србија и БиХ, Косово ги укина

СТРОГИ МЕРКИ: Грците само еднаш дневно можат да излезат од дома

СТРОГИ МЕРКИ: Грците само еднаш дневно можат да излезат од дома