26 Септември, 2021
0.0195

Вучиќ им купи брз воз, сега Штадлер сака да гради фабрика во Србија

Објавено во: Балкан 21 Јуни, 2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва се сретна со делегацијата на швајцарската компанија „Штадлер“, која е заинтересирана за нови проекти во Србија, како и за отворање на фабрика за трансформатори.

Вучиќ разговарал во Геозавод со делегацијата на Штадлер предводена од сопственикот на компанијата Питер Шпулер, со кого меморандумот меѓу Штадлер и Владата на Србија го потпишал министерот за градежништво Томислав Момировиќ. Договорена е финансиска помош за промоција на Железничкиот музеј. 

Штадлер, еден од светските лидери во производството на железнички возила, од кои Србија ќе набави три брзи возови, исто така е заинтересиран за отворање фабрика за трансформатори во Србија, како и долгорочна стратешка соработка во однос на продажба на возови. Исто така, тема на разговор бил потенцијалниот пласман на нивните производи во Србија и земјите од регионот, а исто така се разговарало и за можноста Штадлер да отвори фабрика за возила во Србија.

На состанокот присуствувале и премиерот на Србија, Ана Брнабиќ, министерот за финансии, Синиша Мали, како и поранешниот германски канцелар Герхард Шредер, кој е пријател на Питер Шпулер.

Претходно, претседателот Вучиќ изјави дека едвај чека да се пушти брзата пруга од Белград до Нови Сад, што ќе биде на крајот на февруари, и да се качи на брзиот воз што Србија го купи од швајцарската компанија „Штадлер“ .


Можеби ќе ве интересира

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар

СЕ ПОЈАВИЈА УШТЕ ДВА ВИРУСИ СЛИЧНИ НА КОРОНАТА: Ситуацијата се менува од час во час, има многу заразени деца, загрижувачка изјава на Лончар

СО ГОЛИ РАЦЕ ГИ ЗАДАВИЛ 7-ГОДИШНИТЕ БЛИЗНАЦИ И 4-ГОДИШНОТО СИНЧЕ: Детали за грозоморното злосторство на татко во Загреб

СО ГОЛИ РАЦЕ ГИ ЗАДАВИЛ 7-ГОДИШНИТЕ БЛИЗНАЦИ И 4-ГОДИШНОТО СИНЧЕ: Детали за грозоморното злосторство на татко во Загреб