21 Септември, 2021
0.0235

ВУЧИЌ ИМА УНИКАТЕН ПОДАРОК ЗА МЕРКЕЛ: Се чека реакцијата на германската канцеларка

Објавено во: Балкан 13 Септември, 2021

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во 16 часот ќе пристигне во Србија. Српски „Новости“ објави ексклузивно, каков поклон ќе и даде претседателот Александар Вучиќ кој ќе ја пречека пред палатата „Србија“

Имено според медиумот, подарокот е Приротски килим (Пироќански ќилим) што е

традиционален текстилен занаетчиски производ во областа Пирот во Србија. Тоа се смета за национален симбол на Србија, а е изработен со вештината за правење килими на вертикален разбој. 

Пиротските килими со околу 122 украси и 96 различни типови се заштитени со географска ознака во 2002 година. 

Меркел нешто по 16 часот ќе пристигне на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, каде ќе биде пречекана. Свеченоста за пречек ќе се одржи пред палатата „Србија“, објави службата за соработка со медиумите на претседателот на Републиката.

Првата средба меѓу канцеларката Меркел и претседателот Вучиќ е планирана веднаш по свечениот прием, по 18 часот.

Тие ќе разговараат, по што ќе има изјави за медиуми.


Можеби ќе ве интересира

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда