06 Март, 2021
0.0300

Вучиќ коментираше за вакцините за Македонија: Заев беше снаодлив

Објавено во: Македонија 19 Јануари, 2021

„Што би вредело ако ние сме здрави, а соседите имаат проблеми, рече денеска српскиот претседател Александар Вучиќ коментирајќи на новинарско прапшање за дозите вакцини кои ќе и ги даде на Македонија. Додаде и дека снаодливоста на Заев придонела Србија даде 8.000 вакцини за нашата земја.

„А, кога да им помогнеме? Нормално, кога им е тешко. Тоа е снаодливост на премиерот Заев кој се бореше за својата земја да обезбеди вакцини. Мислам дека ова не е само пријателски и братски потег од наша страна и Северна Македонија, туку и да покажеме дека размислуваме за соседите и за нашите меѓусебни односи, рече Вучиќ.

Тој најави дека во СРбија од денеска почнува масовна вакцинација

"„Она што е важно за нас денес кога започнува масовната вакцинација е секој да разбере колку е важно тоа за нашата земја и за да ја промениме својата иднина. Десет земји купија 95 отсто од сите вакцини. Благодарение на политиката што ја спроведувавме, успеавме да обезбедиме голем број вакцина, мора да извршиме вакцинација прецизно и брзо “, рече Александар Вучиќ по состанокот на кризниот штаб. 

Тој посочи дека Србија може да вакцинира 30 000 луѓе на ден.

Можеби ќе ве интересира

НА ЧИЈА СТРАНА Е - Георгиевски вели дека Гоце Делчев и Ѓорче Петров пишувале писма и книги на бугарски јазик

НА ЧИЈА СТРАНА Е - Георгиевски вели дека Гоце Делчев и Ѓорче Петров пишувале писма и книги на бугарски јазик

ФИЛИПЧЕ: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, но не ја исклучувам таа можност

ФИЛИПЧЕ: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, но не ја исклучувам таа можност

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ ПОЧНЕ ВАКЦИНИРАЊЕТО СО РУСКАТА ВАКЦИНА - министерот Филипче оптимист

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ ПОЧНЕ ВАКЦИНИРАЊЕТО СО РУСКАТА ВАКЦИНА - министерот Филипче оптимист

АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ПОВТОРНО СО НАПАД: Белград работи против сплотеноста меѓу Македонија и Бугарија

АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ПОВТОРНО СО НАПАД: Белград работи против сплотеноста меѓу Македонија и Бугарија

Во центар: Во Македонија се спроведуваше сценарио премиер да биде Мицкоски

Во центар: Во Македонија се спроведуваше сценарио премиер да биде Мицкоски

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ПАК БРАНУВА: Вестите за Фрчкоски и Османи нема да ви го покријат клучното прашање - до каде е истрагата за бегството на Мијалков

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ПАК БРАНУВА: Вестите за Фрчкоски и Османи нема да ви го покријат клучното прашање - до каде е истрагата за бегството на Мијалков

Д-р. Лазаров: Матичните лекари уште немаат добиено пари за декември лани

Д-р. Лазаров: Матичните лекари уште немаат добиено пари за декември лани

ПОВТОРНО ЗГАСНА МЛАД ЖИВОТ ОД КОРОНАТА - 39 годишен скопјанец е нова жртва на подлата болест

ПОВТОРНО ЗГАСНА МЛАД ЖИВОТ ОД КОРОНАТА - 39 годишен скопјанец е нова жртва на подлата болест

ДВЕ ЖЕНИ ИЗМАМЕНИ - им одзеле златен накит лажејќи ги дека знаат да гатаат и да растураат магии

ДВЕ ЖЕНИ ИЗМАМЕНИ - им одзеле златен накит лажејќи ги дека знаат да гатаат и да растураат магии