11 Август, 2022
0.0540

ВУЧИЌ КОНТРА ЕРДОГАН ЗА ЛОБИРАЊЕТО ЗА КОСОВО: Турција е голема сила, но не е Србија толку мала

Објавено во: Балкан 21 Јули, 2021

Добивај вести на Viber

Србија ќе се спротивстави ако Турција лобира за Косово, му порача српскиот претседател Александар Вучиќ на својот турски колега, Реџеп Таип Ердоган. 

Вучиќ изјави денеска дека, според договорот од Вашингтон, и Белград и Приштина имаат обврска да се воздржат од кампања за повлекување или лобирање за признавање на независноста на Косово. Тој рече дека Србија ќе стори се за да ги заштити своите интереси, ако другата страна го крши тој договор, јави дописникот на МИА од Белград.

За најавата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека ќе започне лобирање за независноста на Косово, Вучиќ одговори дека Турција е велесила, а Ердоган е голем лидер.

„Ќе се обидам да разговарам со него. До 1 септември, според Вашингтонскиот договор и едните и другите имаме обврска да се воздржиме од лобирање, но ако тие започнат пред тоа … Турција е голема сила, Ердоган е голем, јас сум мал и занемарлив, но не е Србија толку мала што не би се обидела на тоа да се спротивстави, и верувам дека тој малку ќе го ублажи својот став“, кажа Вучиќ.

Тој додаде дека „ова не е турско“ и дека Србија нема друг избор освен да се бори за својата земја и народ.

Се споменува и дека е можно Грција да го признае Косово, затоа што односите ги подигнаа на едно повисоко ниво. 

Можеби ќе ве интересира

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала

Возач со 1,85 промили алкохол во крвта возел во спротивна насока на автопат во Црна Гора

Возач со 1,85 промили алкохол во крвта возел во спротивна насока на автопат во Црна Гора

Aко патувате во Грција, на познат остров се затворени три плажи

Aко патувате во Грција, на познат остров се затворени три плажи

(ВИДЕО) ГРЦИТЕ СЕ БОРАТ СО ОГНЕНА СТИХИЈА НА ЗАКИНТОС: Мештаните бегаат за да спасат жива глава

(ВИДЕО) ГРЦИТЕ СЕ БОРАТ СО ОГНЕНА СТИХИЈА НА ЗАКИНТОС: Мештаните бегаат за да спасат жива глава

Тинејџер подметнал дури десет пожари на територијата на Херцег Нови: со денови палел вегетација покрај патот, сега е фатен

Тинејџер подметнал дури десет пожари на територијата на Херцег Нови: со денови палел вегетација покрај патот, сега е фатен

Кирил Петков за аферата со Лена Бориславова: Toa e жолта помија на мафијашите

Кирил Петков за аферата со Лена Бориславова: Toa e жолта помија на мафијашите

НОВИНАРИТЕ НА ИНДЕКС НА НОЗЕ - кои се клучните грешки во лекувањето на нивниот колега Матијаниќ кој почина од ковид на 51 годишна возраст

НОВИНАРИТЕ НА ИНДЕКС НА НОЗЕ - кои се клучните грешки во лекувањето на нивниот колега Матијаниќ кој почина од ковид на 51 годишна возраст

Брнабиќ се објаснуваше зошто летувала во Хрватска

Брнабиќ се објаснуваше зошто летувала во Хрватска

Еве како Хрватите сакаат да ги одвратат крадците - креативна порака осамна на аптека

Еве како Хрватите сакаат да ги одвратат крадците - креативна порака осамна на аптека