07 Април, 2020
0.0244

Вучиќ на средба со Меркел, на нејзина иницијатива

Објавено во: Балкан 21 Септември, 2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе патува во Њујорк за да учествува на 74-та сесија на Генералното собрание на ООН, која ќе се фокусира на климатските промени, а агендата на српскиот претседател секако ќе се фокусира на решавање на косовското прашање „по најниска можна цена“ за Србија.

По пристигнувањето, претседателот Вучиќ ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел на нејзина иницијатива.
Вучиќ рече дека е изненаден што германскиот канцелар, кој веќе еден ден и половина престојува во САД, побара средба со него и е благодарен за тој вид внимание.

Најавувајќи дека ќе има многу други билатерални средби во Њујорк, тој исто така,  рече дека тие разговори ќе бидат тешки бидејќи Косово би било доминантна тема.

„ Ќе имам средба и со рускиот министер Сергеј Лавров. Не знам дали ќе одам во недела или понеделник, затоа што Трамп закажува некои митинзи, па сега гледам дека Албанците ќе се фалат дека биле таму, дека се сретнале со Трамп и тие, па не знам дали треба да одиме и да се однесуваме како да разговаравме неколку часа, а всушност дојдовме да фотографираме и да разговараме една минута. И секоја минута вреди со американскиот претседател “, рече Вучиќ во пресрет на патувањето во САД.

За време на посетата на Њујорк, претседателот на Србија треба да се сретне со поголем број на светски политичари.

Тој исто така ќе присуствува на приемот чиј домаќин е американскиот претседател Доналд Трамп на 74-та седница на Генералното собрание на ООН.

Претседателот на Србија, исто така, ќе учествува на придружниот настан на високо ниво, организиран од УНЕСКО „Иднината на образованието“, најавувајќи го учеството на претседателот на Етиопија, Салер Ворк Зев, како и на претседателот на Португалија, Марсело Ребела.

Можеби ќе ве интересира

ИМА И ТОА: Француска компанија во Србија делела откази во менза

ИМА И ТОА: Француска компанија во Србија делела откази во менза

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА - ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА - ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

ГАФ на докторот стана ХИТ: Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус

ГАФ на докторот стана ХИТ: Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција