06 Февруари, 2023
0.0226

Вучиќ: Ситуацијата на север, што се однесува до српскиот народ, буквално зоврива

Објавено во: Балкан 28 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Ситуацијата на Косово врие, Курти се повикува на силата на западните земји, вели српскиот претседател Александар Вучиќ. 

Вучиќ, е во посета на Норвешка, каде што денеска и утре ќе разговара со државниот врв.

„Знаете дека Норвешка подобро и попрецизно ја дијагностицира ситуацијата од кој било на теренот и дека некој го чува мирот. Според тоа, разговаравме за Косово, за самиот процес на дијалог. Како и обично, не ја префрлив вината на другата страна“, рече Вучиќ.

Тој вели дека се плаши од идните настани. 

„Ситуацијата на север, што се однесува до српскиот народ, буквално зоврива… На Србите им е доста. На сите им е преку глава. Тие малтретираат и мачат луѓе. Кога ќе составите сè, ќе сфатите дека тоа е систематски прогонство, луѓето имаат душа, велат доста е. Курти се повикува на сè што му одговара, во никој случај не се придржува до потпишаното во Брисел“, рече Вучиќ.

Изјави дека квинтата секогаш ќе ги поддржува Албанците на Косово. Србија и Косово влегоа во тензични односи поради регистарските таблички изминатиов период, а запалени беа неколку автомобили на Срби. 

Пред неколку дена, шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел изјави дека има договори и дека Србија ќе престане да издава регистарски таблички со имињата на градовите на Косово, а Косово ќе ги прекине понатамошните активности поврзани со пререгистрацијата на возилата. 

Можеби ќе ве интересира

Македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ и натаму стои искршен во Благоевград, градоначалникот вели дека е соба за провоцирање

Македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ и натаму стои искршен во Благоевград, градоначалникот вели дека е соба за провоцирање

(ВИДЕО) Копаоник е отсечен, а отворањето на најдолгата стаза е одложено

(ВИДЕО) Копаоник е отсечен, а отворањето на најдолгата стаза е одложено

(ВИДЕО) АВТОМОБИЛИ ЗАГЛАВЕНИ ВО СНЕГ: Невреме ја зафати Грција

(ВИДЕО) АВТОМОБИЛИ ЗАГЛАВЕНИ ВО СНЕГ: Невреме ја зафати Грција

НОВ ИНЦИДЕНТ ВО КОСОВО: Пукање од возило во движење

НОВ ИНЦИДЕНТ ВО КОСОВО: Пукање од возило во движење

Силно невреме однесе жртва во Хрватска

Силно невреме однесе жртва во Хрватска

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Без струја се 25.000 луѓе

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Без струја се 25.000 луѓе

ПРИШТИНА ЈА ЗАБРАНИ ПРОДАЖБАТА НА ЗЕЈТИН ОД СРБИЈА: Нареди итно повлекување од рафтовите

ПРИШТИНА ЈА ЗАБРАНИ ПРОДАЖБАТА НА ЗЕЈТИН ОД СРБИЈА: Нареди итно повлекување од рафтовите

Сијарто до Америка: Никој oд надвор не може да ни каже како да живееме

Сијарто до Америка: Никој oд надвор не може да ни каже како да живееме

Вучиќ потврди дека Албанци изболе млад Србин во Витина

Вучиќ потврди дека Албанци изболе млад Србин во Витина