18 Февруари, 2020
0.0292

Вучиќ: Србија е подготвена за дијалог со Приштина, но тие треба да ги укинат таксите

Објавено во: Балкан 22 Август, 2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека очекува посилен американски притисок врз Приштина да започне суштински дијалог, веднаш по изборите за Косово и Метохија.

Вучиќ во Отвореното студио на Гласот на Америка потсети дека од воведувањето даноци, Америка врши притисок за нивно укинување, затоа што даноците не се само нелегални, туку и спротивни на цивилизациските норми и се спротивно од сè што Америка почитува,слободен пазар, слободно движење на капитал и услуги .

Вучиќ, кој е во посета на САД, вели дека сите чекаат да бидат распишани изборите во Приштина и гласањето да заврши. Тој рече дека најверојатно изборите ќе се одржат на 6 октомври и ќе се формира влада во Приштина во декември, по што треба да се очекува посилен притисок да започне суштински дијалог.

„Им кажав на моите соговорници во САД дека сме подготвени за дијалог веднаш штом се укинат таксите. Мора да постојат елементарни услови и доверба дека можеме да зборуваме за нешто, и ако воведете такси, тогаш нема таква доверба“,заклучи тој.

Вучиќ рече дека Србија е подготвена за дијалог со Приштина ако ги укинат таксите.

Тој истакна дека како никој да не знае за што зборуваме кога станува збор за Косово и Метохија и наведе примери како се менува односот од страна на Косово со текот на годините.


Можеби ќе ве интересира

Србија донираше два милиони евра за Албанија

Србија донираше два милиони евра за Албанија

ГО ДРЖЕЛА ЗА РАЦЕ ВО ВОЗДУХ 15 МИНУТИ - како турската скијачка го спаси младото момче

ГО ДРЖЕЛА ЗА РАЦЕ ВО ВОЗДУХ 15 МИНУТИ - како турската скијачка го спаси младото момче

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА: Епицентарот близу Карпатос

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА: Епицентарот близу Карпатос

ДОМОВИТЕ УШТЕ НЕ ИМ СЕ ИЗГРАДЕНИ: Повеќе од 10.000 Албанци се во шатори

ДОМОВИТЕ УШТЕ НЕ ИМ СЕ ИЗГРАДЕНИ: Повеќе од 10.000 Албанци се во шатори

МИЛОРАД ДОДИK: САД нема да не сопрат, ќе ја напуштиме БиХ

МИЛОРАД ДОДИK: САД нема да не сопрат, ќе ја напуштиме БиХ

СОФИЈА ЌЕ КАЗНУВА: Возилата кои загадуваат ќе бидат исклучувани од сообраќај

СОФИЈА ЌЕ КАЗНУВА: Возилата кои загадуваат ќе бидат исклучувани од сообраќај