22 Мај, 2018
0.2985
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

ВУЧИЌ ВО ЗАГРЕБ: Никому не сакам да се правдам, јас не сум четник

Објавено во: Балкан 12 Февруари, 2018

Ви благодарам на поканата и приемот. Разбирам дека тоа за вас не беше лесен потег, особено поради атмосферата која беше создавана во Загреб и цела Хрватска, ви честитам на храброста, изјави српскиот претседател, Александар Вучиќ во Загреб. 

„Ќе дојдеме до тоа да бидеме како Норвешка и Шведска. Мора да гледаме во иднината. Не можам да ветам дека ќе решиме сѐ, но ќе се потрудиме“- кажа Вучиќ. 

Новинарка на ТВ Пинк побара од Вучиќ коментар за протестот кој се одржа против него на плоштадот Бан Јелачиќ. 

„Видов некои луѓе попат, пишуваше „Коњу, не лажи“, нешто за извинување, потоа „Четник, почетник“. Не се вознемирив нешто посебно. Претседателката добро ме прими. Секој си има своја работа, а тоа е нивната, и во Србија има протести против мене. Никому не сакам да се правдам, јас не сум четник, никој во семејството не ми бил четник“- рече Вучиќ. 

Тој во Загреб порача дека дошол да разговара за иднината. 

За настаните од пред 25 години вели дека секој гледа различно на нив, но мора да разговараат. 

При посетата постоеше страв дека може да се случи да биде нападнат Вучиќ, а на улиците имаше полиција. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ПАЃАШЕ ГРАД: Побелеа градовите

(ФОТО) ПАЃАШЕ ГРАД: Побелеа градовите

Каменос: Скопјаните го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито

Каменос: Скопјаните го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито

Турците ќе ја освојуваат вселената - но како?

Турците ќе ја освојуваат вселената - но како?

(ВИДЕО) Еве како насилниците го нападнаа Бутарис

(ВИДЕО) Еве како насилниците го нападнаа Бутарис

Додик вели не смеат Србите да се колебаат за единство на РС и Србија

Додик вели не смеат Србите да се колебаат за единство на РС и Србија

Џафери на гости кај Брнабиќ

Џафери на гости кај Брнабиќ

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат