14 Ноември, 2019
0.0201

Вучиќ: Загрижен сум за изјавата на Палмер дека САД може да ни воведе санкции

Објавено во: Балкан 03 Ноември, 2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека е загрижен за можните санкции од САД кои ги спомена Метју Палмер, специјалниот претставник на американскиот државен секретар за Западен Балкан. Тој во петокот рече дека Србија ризикува да и бидат воведени санкции од страна на САД за набавка на руска воена опрема.

„Не го добивме С 400, а за сите останати, сите тие знаат долго време и мислам дека не претставува никаков проблем. Ние се грижиме, се разбира, затоа што не би сакал никој во Србија да биде изложен на кој било начин на санкциите наметнати од страна на најсилната светска сила. Без оглед на тоа дека тие би биле тотално неоправдани и неправедни“, рече српскиот претседател.

Тој додаде дека Палмер од Србија побарал да ја повлече кампањата со која бара од повеќе земји од светот да се предомислат и да ја повлечат одлуката за признавањето на независноста на Косово.

„Бев изненаден од фактот дека Палмер зборува за агресивната кампања на Србија за повлекување на признавањето на независноста на Косово и ние немаме договор за лобирањето, ниту пак сме потпишавме таков со некоја земја. , но Албанците никогаш не сакаа да зборуваат за тоа да ги прекинеме кампањите за признавање и одпризнавање, затоа што според нив, секоја приказна за крајот на кампањата за признавање би значела дека тие признаваат дека не се држава, но за мене е неверојатно што и Палмер и Албанците мислат дека само тие имаат свои интереси и дека Србите ги немаат “, рече претседателот на Србија.

Можеби ќе ве интересира

Вархели: Ние мора да го прифатиме Западен Балкан

Вархели: Ние мора да го прифатиме Западен Балкан

Притвор за македонскиот газда Шефкет Демировски

Притвор за македонскиот газда Шефкет Демировски

(ВИДЕО+ФОТО) Викторија направи пустош во Грција, летувалиштата покриени со камења

(ВИДЕО+ФОТО) Викторија направи пустош во Грција, летувалиштата покриени со камења

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ: По Хрватска, под вода е и дел од Словенија

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ: По Хрватска, под вода е и дел од Словенија

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата