15 Јули, 2020
0.0323

Бујар Османи денеска ќе ја провери ситуацијата со конфекциите во Штип

Објавено во: Македонија 03 Јуни, 2020

Вицепремиерот Бујар Османи, денеска ќе го посети Штип, каде што во моментов се затворени шестте конфекциски фабрики, од каде е и кластерот на новозаразените.

Засега нема одлука за драконски мерки, односно градот да се стави под карантин, а Османи како главен координатор на кризните штабови на единиците на локалната самоуправа за одбрана од Ковид-19 денеска ќе ја скенира ситуацијата во Градот под Исарот.

Во Штип изминатите денови се забележа зголемување на случаите со новозаразени, повеќе од кластери поврзани со вработени во конфекциите. Од почетокот на епидемијата во Штип се регистрирани вкупно 103 случаи, а во моментов активни се 68. Бројот на оздравени пациенти таму изнесува 33, а на починати 2.

Министерот за здравство, Венко Филипче, веќе информираше дека во градот во следните денови ќе се тестираат околу 600 вработени, а досега се тестирани околу 100 поврзани со конфекциите.Можеби ќе ве интересира

ДИК: 23.81 отсто е излезноста во земјава до 13 часот

ДИК: 23.81 отсто е излезноста во земјава до 13 часот

Панчевски e во Шутка

Панчевски e во Шутка

ДВЕ МАЈКИ И ДВЕ ДЕЦА УТРИНАВА ПРИМЕНИ ВО „КОЗЛЕ“: Новозарзени со вирусот во Ковид-центарот 2

ДВЕ МАЈКИ И ДВЕ ДЕЦА УТРИНАВА ПРИМЕНИ ВО „КОЗЛЕ“: Новозарзени со вирусот во Ковид-центарот 2

Највисока излезност е регистрирана во Новаци

Највисока излезност е регистрирана во Новаци

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ТВРДИ: Нема рестриктивни мерки по изборите, со ваква дисциплина нема да имаме никаков проблем

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ТВРДИ: Нема рестриктивни мерки по изборите, со ваква дисциплина нема да имаме никаков проблем

ГРАЃАНИТЕ ЧЕКААТ ДА ГЛАСААТ: Дисциплинирано во Скопје

ГРАЃАНИТЕ ЧЕКААТ ДА ГЛАСААТ: Дисциплинирано во Скопје

Малолетник од Сирија е најден во багажник на возило

Малолетник од Сирија е најден во багажник на возило

Македонец во Мелбурн осомничен за убиство на сопругата

Македонец во Мелбурн осомничен за убиство на сопругата

РЕДИЦИ ЗА ГЛАСАЊЕ ВО ШТИП: Излезеноста на сите ИМ до 11.00 е околу 14 отсто

РЕДИЦИ ЗА ГЛАСАЊЕ ВО ШТИП: Излезеноста на сите ИМ до 11.00 е околу 14 отсто