15 Август, 2020
0.0290

Бујар Османи: Постојат земји со двојазична банкнота и воена униформа

Објавено во: Македонија 06 Декември, 2019

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи пред денеска да го аргументира контроверзниот Законот за јазици пред Венецијанската комисија, која попладнево треба истиоот да го разгледа и потоа да даде свое мислење, објави дека постојат земји во светот кои практикуваат двојазнични банкноти и униформи на армијата.

„Пленумот на Венецијанската комисија, составен од претставници од околу 60 земји низ целиот свет, попладнево ќе го разгледа Законот за употреба на јазиците. Тврдам дека употребата на банкнотите и воените униформи е практика во некои земји ширум светот и е здрава и за нашата земја. Аргументите за потребата од законот, конкретните одредби и неговото спроведување се направени во координација со локални и регионални експерти“, напиша Османи на својот профил на Фејсбук.

Тој истовремено изреази разочарување од вчерашниот настап на професорката Тања Каракамишева која имапе негативно мислење во своето обраќање пред Поткомитетот за национални малцинства и фундаментални права.

„Почитување за досегашната соработка и работата на Комисијата, но разочарување за деструктивната позиција и улогата на претставникот на Северна Македонија во Венецијанската комисија!“, додаде Османи.

Инаку Каракамишева наедно е претседател на партиската комисија за политички систем на ВМРО-ДПМНЕ и откако двајцата се во Венеција постојано се препукуваат со Османи на социјалните мреќи. Професоркатаа го обвини Османи дека ги застапува само Албанците од Македонија, додека тој наведе дека таа има шовинистички мотиви.

Османи по завршувањето на Самитот на НАТО во Лондон директоно замина на сесија на Венецијанската комисија на која како претставник на Владата ќе го брани ставот дека Законот за употреба на јазиците е добро обмислен.

Првичното мислење на Венецијанската комисија за Законот за јазици е дека со истиот се даваат премногу права кои одат и преку стандардите на демократијата. Од таму велат дека тој е дури над европските стандарди и дека ресурсите за неговата употреба на сите нивоа во државата ќе бидат ограничени. Особено голем проблем би создал во правниот сообраќај во правосудниот систем.

На барање на Премиерот на Македонија, Зоран Заев, Венецијанската Комисија подготви мислење на последните измени на Законот за Јазици но конечните заклучоци се уште се доработуваат. Главната забелешка е поврзана со институциите, кои немаат јасна претстава во кои случаи треба да го практикуваат овој Закон, но како најголемиот проблем го гледаат во имплементацијата на истиот во судските постапки.


Можеби ќе ве интересира

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Композиторката Дарија Андовска: Како студент само Трифун Костовски ми помогна да отпатувам во Баку

Композиторката Дарија Андовска: Како студент само Трифун Костовски ми помогна да отпатувам во Баку

ТВ21: Бизнисмен организирал средба на Заев и Ахмети, но еден од нив не дошол

ТВ21: Бизнисмен организирал средба на Заев и Ахмети, но еден од нив не дошол

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија