28 Септември, 2022
0.0235

ВУК БЕШЕ ЧУДЕН НЕКОЛКУ ДЕНА - Сопругата на масовниот убиец од Цетиње, дала изјава во полиција

Објавено во: Балкан 17 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Истрагата за најголемото злосторство во поновата историја на Црна Гора сè уште трае, но засега нема индиции зошто Вук Бориловиќ (34) од Цетиње во петокот земал ловечка карабина и извршил масакр во селото Медовина, убивајќи десет лица, меѓу кои и две момчиња.

Соговорници на „Новости“ од полицијата наведуваат дека на тоа прашање не можела да одговори ниту сопругата на Бориловиќ.

- Таа беше сослушана во првите часови од истрагата. Таа објасни дека бил чуден неколку дена пред злосторството, кога дошол да ги посети на приморско место каде таа се одмарала со нивните деца, но дека тоа не е ништо посебно - вели нашиот извор од полицијата.

Како што раскажа, тој немал никакви несогласувања, ниту претходно се скарал со своите станари, кои први ги убил, па приказните за претходниот конфликт се чиста шпекулација, исто како и измислицата што можеше да се прочита во последните денови дека активирањето со Бориловиќ го оставила сопругата. Не го оставила, туку како и секоја година со децата заминала на одмор кај роднините.

Нашиот соговорник објаснува и дека Бориловиќ, како што е потврдено од официјалното соопштение на Управата на полицијата, кобниот ден имал закажан специјалистички преглед.

- Последниве денови се однесува чудно, поради што пријател го замолил да оди на невропсихијатар, на што тој се согласил - вели соговорникот на „Новости“, кој посочува дека медиумските шпекулации за можна крвна одмазда само ги зголемуваат тензиите и создаваат паника кај жителите на Цетиње.

- Во овој момент ништо не навестува дека такво нешто навистина би можело да се случи. Трагедијата е преголема. Нема потреба да се крева тензија со шпекулации во вакви тешки моменти заради поголем тираж на весници и поголем број посети на одредени портали - вели соговорникот и додава дека полицијата не крие ништо, потенцирајќи дека се што е официјално е објавено.

- Реконструкцијата е извршена, претресот на куќата на Бориловиќ е извршен, додека се уште трае собирањето изјави на сведоци, исто како и вештачењата - вели нашиот соговорник и потврдува дека Бориловиќ е погребан на тајна локација надвор од Цетиње.

Полициската управа официјално соопшти дека при претресот на куќата на Вук Бориловиќ пронашле 4.200 евра и осум куршуми за ловечката пушка, од кои за време на кравата драма по случаен избор пукал во соседите, екипата на итната помош, припадниците на полицијата и случајните минувачи.

Фото: Принскрин/Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

СЛОБО ИМАЛ ДВЕ ЌЕЛИИ ВО ХАГ ВО КОИ НИ УПРАВНИКОТ НЕ СМЕЕЛ ДА ВЛЕЗЕ - стражарите занемеле кога после неговата смрт влегле внатре

СЛОБО ИМАЛ ДВЕ ЌЕЛИИ ВО ХАГ ВО КОИ НИ УПРАВНИКОТ НЕ СМЕЕЛ ДА ВЛЕЗЕ - стражарите занемеле кога после неговата смрт влегле внатре

ПРОТЕЧЕ ЕКСКЛУЗИВЕН ДОКУМЕНТ - ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЌЕ БАРА ОД ЕУ ДА ГИ ЗАПРЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО СРБИЈА - еве само под кој услов ќе продолжат

ПРОТЕЧЕ ЕКСКЛУЗИВЕН ДОКУМЕНТ - ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЌЕ БАРА ОД ЕУ ДА ГИ ЗАПРЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО СРБИЈА - еве само под кој услов ќе продолжат

Уште не може да се прогласи победа над короната: Српски епидемиолог вели дека ќе имаме уште еден бран, а еве каков ќе биде

Уште не може да се прогласи победа над короната: Српски епидемиолог вели дека ќе имаме уште еден бран, а еве каков ќе биде

Тројца Сиријци загинаа од гром во центарот на Софија

Тројца Сиријци загинаа од гром во центарот на Софија

ПОЖАР ВО ОСТРОШКИ МАНАСТИР, брзата интервенција на пожарникарите спречија пламенот да се прошири! (ВИДЕО)

ПОЖАР ВО ОСТРОШКИ МАНАСТИР, брзата интервенција на пожарникарите спречија пламенот да се прошири! (ВИДЕО)

СЕ ПОЈАВИ ТАЈНА ПРЕПИСКА: Еве како Звицер и уапсениот Вујотиќ планирале ликвидација на Вукотиќ

СЕ ПОЈАВИ ТАЈНА ПРЕПИСКА: Еве како Звицер и уапсениот Вујотиќ планирале ликвидација на Вукотиќ

ИЗБЕГНУВАЈТЕ НЕПОТРЕБНО ДВИЖЕЊЕ, жителите на соседна Грција добија пораки со предупредување за невремето

ИЗБЕГНУВАЈТЕ НЕПОТРЕБНО ДВИЖЕЊЕ, жителите на соседна Грција добија пораки со предупредување за невремето

Ердоган се закани: „Грција ќе одговара, тоа што го прават е провокација“

Ердоган се закани: „Грција ќе одговара, тоа што го прават е провокација“

Бугарин се обесил во училиште во Италија, го нашле додека имало гласање за избори

Бугарин се обесил во училиште во Италија, го нашле додека имало гласање за избори