05 Март, 2021
0.0217

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

Објавено во: Балкан 21 Февруари, 2021

Ако не можеа или не сакаа да ни испраќаат вакцини, пратениците во ЕУ не мораат да ни ги испраќаат ниту нивните амандмани, изјави денеска српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин, коментирајќи го амандманот на извештајот на Европскиот парламент за Србија, кој се однесува на случајот со Јовањица, Телеком и Крушик.

-Бидејќи сте чувале медицинска опрема и вакцини за себе, ги замолувам Европејците да ги задржат своите политички ставови, притисок врз нашето судство и лицемерието да го задржат за себе. Ако не можете да ни го дадете она што ни треба, слободно чувајте го она што не ни е потребно, рече Вулин, кој е и претседател на Социјалистичкото движење.

Во еден од амандманите на извештајот на Европскиот парламент за Србија се наведува барањето на повеќе пратеници за резултатите во случаите Крушик, Јовањица и Телеком.

Foto: Kurir Televizija

Можеби ќе ве интересира

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени