24 Јуни, 2019
0.0169

„When in X“, нов македонски стартап кој ќе ја промени туристичката индустрија во Македонија и регионот

Објавено во: Мои пари 04 Септември, 2017

Македонскиот стартап „When in X“ штотуку лансираше нова мобилна апликација која ќе ги поврзе туристите на Балканот со локални граѓани-туристички водичи, желни да го споделат своето знаење за регионот. Со апликацијата посетителите ќе може да разгледаат и резервираат различни активности, културни искуства и настани - сите организирани од локални граѓани.

Името на платформата, „When in X“, доаѓа од популарната изрека „When in Rome, do as the Romans do“ (односно во превод: „Кога си во Рим, прави како што прават Римјаните“). Нивната идеја е на туристите, кои ја посетуваат Македонија и регионот, да им пружат незаборавно искуство и пристап до места и авантури за кои само локалните граѓани знаат.

За разлика од традиционалните туристички агенции кои нудат веќе постоечки аранжмани, „When in X“ промовира алтернативни тури кои ќе ги поврзат туристите директно со локалните „експерти“. Овие „туристички водичи“ на посетителите ќе им понудат широк избор на вистински и автентични искуства: од неверојатни патеки за планинарење и пејсажи за фотографирање, па сè до ресторани со традиционална храна и ноќни клубови за забава.

Овој нов сервис е прилика за локалните граѓани да го развијат алтернативниот туризам во својата земја, а за истото да остварат приход. Сите заинтересирани локални „туристички водичи“ се добредојдени да учествуваат и да допринесат кон развивањето на локалниот туризам, да ги споделат своите вештини и омилени искуства, додека заработуваат дополнителни приходи од истото тоа во што најмногу уживаат.

Доколку имате интересна идеја за тура и би сакале да станете „туристички водич“, посетете ја www.WhenInX.com и регистирајте се како „host“. Сите регистрирани туристички водичи во месец септември, ќе добијат комплетно бесплатен хостинг за нивните тури.

„Нашата мисија е да го промениме начинот на кој туризмот функционира во Југоисточна Европа. Познавајќи го добро Балканот, веруваме дека нашите земји имаат да понудат неверојатни места, неоткриени природни убавини и прекрасни културни искуства кои ќе ги воодушеват посетителите од целиот свет. Тоа што се обидуваме да го направиме е да им овозможиме на туристите полесен пристап до тајните кои сите ние ги знаеме, што со тек на време ќе го зголеми интересот за туризам во овој регион. Дополнително, ќе им овозможи на многу локални туристички претприемачи да изградат поуспешни мали бизниси кои ќе влијаат позитивно на локалната економија.“- изјави тимот на „When in X“.

Платформата „When in X“ е развиена од страна на македонската компанија Webgliders, која после долги години соработка со интернационални клиенти, одлучи да креира свој оригинален продукт. Тимот на компанијата, исполнет со ентузијасти за патувања и активности на отворено, дојде до идеја за туристички услуги кои на посетителите ќе им овозможат да се почуствуваат како дел од локалната заедница.


Платформата „When in X“ е достапна онлајн на www.WhenInX.com и на Apple Store и Google Play. 


Можеби ќе ве интересира

Улични дефекти на овие скопски улици

Улични дефекти на овие скопски улици

Џафери го примил списокот со нови министри-Што е следно?

Џафери го примил списокот со нови министри-Што е следно?

Доминик Клајн од петтиот камп „Кирил Лазаров 7“: „Сето ова се работи со срце“

Доминик Клајн од петтиот камп „Кирил Лазаров 7“: „Сето ова се работи со срце“

МојВоздух со комплетно нова верзија!

МојВоздух со комплетно нова верзија!

Huawei P30 lite со вештачка интелигенција го носи развојот на мобилната индустрија на друго ниво

Huawei P30 lite со вештачка интелигенција го носи развојот на мобилната индустрија на друго ниво

Саниран дефектот во населба Маџари

Саниран дефектот во населба Маџари

НЛБ е првата овластена банка преку која ќе можете да тргувате со хартии од вредност на странските пазари

НЛБ е првата овластена банка преку која ќе можете да тргувате со хартии од вредност на странските пазари

Претставена жири комисијата за наградите “SoMo Borac 2019“ и започнат процесот за пријавување

Претставена жири комисијата за наградите “SoMo Borac 2019“ и започнат процесот за пријавување

Прв македонски долгометражен филм за деца „Стела “

Прв македонски долгометражен филм за деца „Стела “