19 Јануари, 2022
0.0258

ЗА 10 ГОДИНИ ХРВАТСКА ОСТАНАЛА БЕЗ 400 ИЛЈАДИ ЛУЃЕ - првични резултати од пописот

Објавено во: Балкан 14 Јануари, 2022

Државниот завод за статистика на Хрватска ги објави првите резултати од Пописот во 2021 година.

Резултатите содржат податоци за вкупниот број на попишани лица и за вкупниот број на жители, домаќинства и станбени единици на ниво на Република Хрватска, статистички региони, жупанија, градови, општини и населени места. 

Резултатите говорат дека Хрватска загуби 396.360 луѓе за 10 години.

„Според првите резултати, вкупниот број на жители е 3.888.529. Има 1.480.423 домаќинства. Има 2.350.444 станбени единици“, изјави раководителот на ЦБС, Лидија Брковиќ. „Кога ќе го споредиме тоа со 2011 година, бројот на жители е намален за 9,5 отсто, односно за повеќе од 360.000 жители“, рече Брковиќ и додаде дека бројот на станбени единици е зголемен за повеќе од 4 проценти.

„По жупанија, најмал пад има во Загреб, потоа Дубровничко-неретванската и Задарската жупанија. Најголем пад е забележан во Вуковарско-сремската жупанија, бројот е намален за повеќе од 19 отсто, потоа Сисаковско-мославинската и Брод-Посавинската жупанија, со пад од 17,53 отсто“, рече таа.

Извор и фото: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

ЗОШТО НЕ ОТИШЛЕ ВЕДНАШ ДА ГО БАРААТ, КОНСУМИРАЛ ЛИ НАРКОТИЦИ - хрватската полиција повторно ги сослушува другарите на Матеј, на распит оди и сплиќанката Маја

ЗОШТО НЕ ОТИШЛЕ ВЕДНАШ ДА ГО БАРААТ, КОНСУМИРАЛ ЛИ НАРКОТИЦИ - хрватската полиција повторно ги сослушува другарите на Матеј, на распит оди и сплиќанката Маја

ЖАЛ МИ Е ШТО НЕ СЕ ЈАВИВ, БАРЕМ ДА ГО СТОРЕВ ТОА ...- се огласи сплиќанката која Матеј ја барал последна пред да исчезне без траг

ЖАЛ МИ Е ШТО НЕ СЕ ЈАВИВ, БАРЕМ ДА ГО СТОРЕВ ТОА ...- се огласи сплиќанката која Матеј ја барал последна пред да исчезне без траг

ПРВИ ДВА СМРТНИ СЛУЧАИ ОД ОМИКРОН ВО ЦРНА ГОРА - не биле вакцинирани

ПРВИ ДВА СМРТНИ СЛУЧАИ ОД ОМИКРОН ВО ЦРНА ГОРА - не биле вакцинирани

СЕ ОБЛЕКУВА БРЕНДИРАНО, ЖИВЕЕ НА ВИСОКА НОГА И БЕЛГРАД И Е ОМИЛЕНА ДЕСТИНАЦИЈА - што крие Маја за исчезнувањето на Матеј

СЕ ОБЛЕКУВА БРЕНДИРАНО, ЖИВЕЕ НА ВИСОКА НОГА И БЕЛГРАД И Е ОМИЛЕНА ДЕСТИНАЦИЈА - што крие Маја за исчезнувањето на Матеј

МОРА ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА СЕ ФАСЦИНИРАМЕ СО БРОЈКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ - српски лекари сметаат дека пандемијата ќе заврши порано од она што мислат 99 отсто од луѓето

МОРА ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА СЕ ФАСЦИНИРАМЕ СО БРОЈКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ - српски лекари сметаат дека пандемијата ќе заврши порано од она што мислат 99 отсто од луѓето

Во Србија има над 18.000 заразени со корона

Во Србија има над 18.000 заразени со корона

Автобус од Косово се судри со камион полн дрва кај Ќустендил

Автобус од Косово се судри со камион полн дрва кај Ќустендил

ВО СРБИЈА ПОЧИНА 141-ВАТА ЛЕКАРКА ЖРТВА НА КОВИД - д-р Ана Чопорда работела во црвената зона и покрај нејзината тешка болест

ВО СРБИЈА ПОЧИНА 141-ВАТА ЛЕКАРКА ЖРТВА НА КОВИД - д-р Ана Чопорда работела во црвената зона и покрај нејзината тешка болест

Словенија ја зафати корона цунами

Словенија ја зафати корона цунами