22 Март, 2018
0.0671

ЗА 15 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Џек Ма ја менува Алибаба, веќе нема да биде „обична“

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2017

Најголемата кинеска платформа за е-трговија Алибаба со инвестиција од 15 милијарди долари ќе се обиде да го смени имиџот на обичните интернет продавници.

Еден од директорите на Алибаба Џеф Занг на годишната клауд конференција најави дека следните три години ќе отвори нови истражувачки фирми ширум светот, во кои сака да вработи неколку стотици експерти. Со овој потег сакаат да им се приближат на другите компании како Гугл, Мајкрософт како и најголемиот светски конкурент Амазон.

Новата иницијатива го носи името DAMO што значи ‘Discovery, Adventure, Momentum и Outlook’.

Ќе се отворат истражувачки центри во Пекинг и Хангзоу како и во Сингапур, Москва, Тел Авив и во Силициумската долина.

Ќе се фокусираат на истражувања на подрачјето на паметна интелигенција, препознавање на говор...Истражувањата ќе се објават јавно, а технологијата ќе може да ја користат и нивните партнери.

Алибаба со овој потег им се придружува на другите кинески компании кои го продолжуваат развојот на нови производи на меѓународните партнерства.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

ЗАКОНСКА ДУПКА: Административно си го сменил полот за да може порано да оди во пензија

ЗАКОНСКА ДУПКА: Административно си го сменил полот за да може порано да оди во пензија

ТРОШИ ПРЕМНОГУ: Како изгледа шопингот на саудискиот принц?

ТРОШИ ПРЕМНОГУ: Како изгледа шопингот на саудискиот принц?

БИЗАРНА ЖЕНА ЧУВАР ВО ЛОГОР: Еве што правела Ирма Гресе(Убавиот ѕвер)

БИЗАРНА ЖЕНА ЧУВАР ВО ЛОГОР: Еве што правела Ирма Гресе(Убавиот ѕвер)

КОЈ КОГО ЌЕ ИСТЕПА ПОСИЛНО, Трамп и Бајден со жестоки навреди

КОЈ КОГО ЌЕ ИСТЕПА ПОСИЛНО, Трамп и Бајден со жестоки навреди

Цукерберг презема вина за грешката на „Фејсбук“

Цукерберг презема вина за грешката на „Фејсбук“

Нема повеќе политичко гласање со џамлии, отсега ќе се гласа со гласачки ливчиња во Гамбија

Нема повеќе политичко гласање со џамлии, отсега ќе се гласа со гласачки ливчиња во Гамбија