20 Август, 2018
0.5994
    FERS 58000    -2.52%     OKTA 4211    -0.1%     SBT 2000    0%     STB 1035    0.34%     STIL 135    2.88%     TEL 277    -0.14%     TNB 14100    -0.21%     TPLF 1216    -0.33%     UNI 2360    -1.67%

За 30 години работа во балканска земја иста пензија како за 3 години во Германија

Објавено во: Финансии 09 Август, 2018

Хрватски пензионер за 30 години работа во родната земја има пензија од 1902 куни, а за три години работа во Германија има 204 евра. 

Хрватски медиум пишува дека Иван Шалковиќ од селото Ораховица во седумдесеттите заминал во Германија, но по три години поради семејни обврски морал да се врати.

Овој човек вели дека во Германија работел, но бил добро платен, а потоа се вратил во Хрватска и работел во циглана. 

Прво земал хрватска пензија која изнесувала 1350 куни, а сега е 1902 куни.

Германската пензија прво била 86 евра, а сега е 204 евра.

Можеби ќе ве интересира

За седум месеци поврат на ДДВ од 206 милиони евра

За седум месеци поврат на ДДВ од 206 милиони евра

КРАЈ НА ЕКОНОМСКАТА КРИЗА ВО ГРЦИЈА: Завршува програмата за финансиска поддршка

КРАЈ НА ЕКОНОМСКАТА КРИЗА ВО ГРЦИЈА: Завршува програмата за финансиска поддршка

Станале мултимилионери продавајќи маички на улица: Она што им го кажала мајка им ги направило успешни!

Станале мултимилионери продавајќи маички на улица: Она што им го кажала мајка им ги направило успешни!

Сет закони од Министерство за финансии со директни поволности за граѓаните и фирмите

Сет закони од Министерство за финансии со директни поволности за граѓаните и фирмите

БАЛКАНЕЦ ВО ГЕРМАНИЈА: Прв пат се почувствував како човек кога стигнав таму

БАЛКАНЕЦ ВО ГЕРМАНИЈА: Прв пат се почувствував како човек кога стигнав таму

2 милиони евра грант за набавка на фотоволтаични системи за 35 општини

2 милиони евра грант за набавка на фотоволтаични системи за 35 општини

Сопственикот на Корона вложи 4 милијарди долари во марихуана

Сопственикот на Корона вложи 4 милијарди долари во марихуана

ПОЗНАТ БРЕНД НУДИ РАБОТА: Патувајте по светот и не грижете се за трошоците

ПОЗНАТ БРЕНД НУДИ РАБОТА: Патувајте по светот и не грижете се за трошоците

Oва се компании кои не бараат факултетска диплома

Oва се компании кои не бараат факултетска диплома