16 Јули, 2019
0.0236

За да го стабилизира пазарот оваа земја гради 110 000 станови

Објавено во: Финансии 07 Мај, 2019

Владата на Јужна Кореја ќе изгради 110 000 домови во Сеул и околината за да го стабилизира пазарот на недвижнини, пренесува агенцијата Јонхап.

Покрај 52 500 нови станови во Сеул, владата ќе развие и две големи станбени зони во предградито на престолнината, каде ќе бидат изградени 58 000 нови домови.

Ова е дел од долгорочниот план со кој се предвидува изградба на 300 000 нови станбени единици, од кои повеќето се наоѓаат во пренаселените подрачја.
Foto: Depositphotos, sepavone, 35611069

Можеби ќе ве интересира

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Аргир реименуван за директор на НЛБ Банка

Аргир реименуван за директор на НЛБ Банка

ЕУ и за Бугарија ќе одлучува во октомври

ЕУ и за Бугарија ќе одлучува во октомври

За собарките од Филипини нудат 650 евра и бесплатен aвионски билет

За собарките од Филипини нудат 650 евра и бесплатен aвионски билет

Ова е најскапиот град на светот за странци

Ова е најскапиот град на светот за странци

Поради високите плати ова е земја од соништата

Поради високите плати ова е земја од соништата