21 Октомври, 2021
0.1038

ЗА ДА ОСТАНЕ ГЕРМАНИЈА СТАБИЛНА, ТОЈ МОРА ДА БИДЕ КАНЦЕЛАР: Меркел го поддржа Армин Лашет

Објавено во: Свет 26 Септември, 2021

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржа кандидатот на нејзината партија Армин Лашет на денешните парламентарни избори, на кои граѓаните го избираат и нејзиниот наследник. Овие избори во Германија, аналитичарите ги оценуваат за едни од најнеизвесните во историјата на земјата.

Ангела Меркел присуствуваше и на последниот митинг на ЦДУ, во родниот град на Армин Лашет, кој го пофали како „градител на мостови меѓу луѓето“.

- За Германија да остане стабилна, Армин Лашет мора да биде канцелар, а ЦДУ и ЦСУ да бидат најмоќната сила - рече Меркел.

Шеесетгодишниот Лашет, кандидатот за канцелар на Германија од коалицијаташто ја предводи Меркел ЦДУ-ЦСУ, заостанува зад противникот на социјалдемократите, Олаф Шолц, во трката за канцелар, покажуваат најновите предизборни анкети. За Шолц би гласале дури 47 проценти, додека за Лашет само 20 отсто од германскиот електорат.


Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе