26 Септември, 2021
0.0195

ЗА МИЕЊЕ САДОВИ ПЛАТА ОД 1.000 ЕВРА - која земја плаќа толку месечно, а нема ни мајстори, ни кувари

Објавено во: Балкан 31 Јули, 2021

Невработеноста во Хрватска дефинитивно повеќе не е проблем, а работниците недостасуваат во областите како што се Кордун и Банија, Лика и Горски Котар, и штом се разбуди туризмот, Јадранот повторно покажа недостаток на вработени од сите профили - готвачи, рецепционери , келнери, слугинки и чистачи.возачи и дилери.

Нема мајстор ни за лек, и ако ви се случи било каква штета на островите, можете да се збогувате со поправката до септември или октомври.

Луѓето едноставно не пристигнуваат во сите правци, а работата им е над глава, пишува Слободна Далмација.

Во екот на сезоната, туризмот се распрснува. Резервациите пристигнуваат во последен момент. Никој не се подготвил за ваков наплив на гости, па во последниве денови често има ситуации во кои нема кој да обезбедува услуги за сместување, изнајмување или изнајмување автомобили на странци, а во многу ресторани, поради недостаток на работна сила, едвај нарачките пристигнуваат на време.

Ниту ниската цена на трудот веќе не е проблем. Во рекордната 2019 година, платите на готвачите, како дефицитарни и ценети поради природата на нивната работа, значително се зголемија, но тие се уште недостасуваат затоа што се барани овде и во странство.

Миењето садови во кујната и персоналот што му помага на готвачот, работни места за кои не е потребно посебно знаење, туку само добра волја, се плаќаат илјада евра (осум илјади куни) нето, но сепак недостасуваат оние што би работеле во тие позиции.

„Што се однесува до нашата угостителска понуда, но и гледајќи го целиот сектор на услуги воопшто, ние знаеме како да ја завршиме таа работа и тоа го правиме се подобро и подобро секоја година. Фигуративно кажано, ние не сме најдобри во гастрономијата, играме Лига на шампиони. И тоа е добро позната работа надвор од нашите граници. Затоа нашите готвачи, келнери, но и фризери, масери, трговци ..., добиваат подобри понуди од Европа, така што докажаниот добар персонал завршува во Германија или Ирска“, вели Иво Врдоjак, сопственик на познат ресторан во Сплит .

Врдоjак е на мислење дека заминувањето на работната сила преку граница може да се запре само со паметна и систематска државна политика.

„За среќа, јас го немам тој проблем, бидејќи собрав добар тим на време, но некои работодавци во Хрватска се принудени да ангажираат каква било работна сила, бидејќи едноставно не можат да изберат“, вели Врдоjак.

Тој додава дека Европа, од една страна, го привлекува најдобриот персонал со подобри плати, бидејќи Хрватска има поголемо искуство во угостителството заради туризмот, да речеме, од Германците, а од друга страна , образованието не се прилагодило на пазарот на трудот.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

АЛБАНИЈА ЗАГРИЖЕНА СИТУАЦИЈАТА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО: Прелетувањето на авионите и распоредувањето вооружени сили провоцира немири

АЛБАНИЈА ЗАГРИЖЕНА СИТУАЦИЈАТА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО: Прелетувањето на авионите и распоредувањето вооружени сили провоцира немири

М70 И КУРШУМ ВО ГЛАВАТА, СИТЕ ТРЕБА ДА ВЕ УБИЈАТ: Со говор на омраза и гнев, Србин бркаше мигранти од автобус

М70 И КУРШУМ ВО ГЛАВАТА, СИТЕ ТРЕБА ДА ВЕ УБИЈАТ: Со говор на омраза и гнев, Србин бркаше мигранти од автобус

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките