25 Мај, 2018
0.3347
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

За неколку месеци Северна Кореја ќе ги нападне САД?

Објавено во: Свет 22 Јануари, 2018

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео вели дека најновиот извештај покажува дека само неколку месеци ја делат Северна Кореја од можноста да ги нападне САД со нуклеарно оружје.

За тоа колку време ќе помине додека лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-Ун, биде во можност да ја погоди било која точка на САД, Помпео рече: „Неколку месеци“.

„Програмата за нуклеарно оружје на Северна Кореја продолжува да се проширува, подобрува, станува помоќна и посигурна“- вели Помпео.

Но, некои американски медиуми забележаа дека Помпео имал слични предвидувања и во октомври лани што, според нив може да значи и дека Пјонгјанг не направил голем напредок во овој поглед уште од минатата есен.

Oдносите меѓу САД и Северна Кореја не се добри со месеци, а навреди си разменија севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и американскиот претседател, Доналд Трамп. 

Можеби ќе ве интересира

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус

НАДЕЖТА ПОСЛЕДНА УМИРА: Ким Јонг-Ун многу сака да се сретне со Трамп

НАДЕЖТА ПОСЛЕДНА УМИРА: Ким Јонг-Ун многу сака да се сретне со Трамп

ЕВРОПСКО НЕ за главните барања на Лондон околу Брегзит

ЕВРОПСКО НЕ за главните барања на Лондон околу Брегзит

(ВИДЕО) НАПАД ВО КАНАДА: Влегле маскирани во ресторан, детонирале бомба и избегале!

(ВИДЕО) НАПАД ВО КАНАДА: Влегле маскирани во ресторан, детонирале бомба и избегале!

НОВ ЕКОНОМСКИ ПРИТИСОК: Трамп воведе санкции за ирански и турски авиокомпании

НОВ ЕКОНОМСКИ ПРИТИСОК: Трамп воведе санкции за ирански и турски авиокомпании

Конгресмени го прашале Столтенберг за Македонија, тој уште не им праќа одговор

Конгресмени го прашале Столтенберг за Македонија, тој уште не им праќа одговор

Ништо од историската средба, Трамп му откажа на Ким

Ништо од историската средба, Трамп му откажа на Ким

Родители го тужат синот кој не сака да се исели

Родители го тужат синот кој не сака да се исели

(ВИДЕО) Лавата на Хаваи „голта“ куќи и улици

(ВИДЕО) Лавата на Хаваи „голта“ куќи и улици