11 Август, 2022
0.0212

ЗА ОПАСНИОТ СОЈ ОМИКРОН КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЌЕ РАЗГОВАРА В ПОНЕДЕЛНИК: Постои сомнеж дека новиот вид е многу попренослив

Објавено во: Македонија 27 Ноември, 2021

Добивај вести на Viber

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска најави дека за новата варијанта која СЗО ја нарече Омикрон, а за која научниците, откако прв пат беше детектирана на 24. ноември, ја опишаа како супермутант со бројни мутации на спајк протеинот, Комисијата за заразни болести ќе разговара в понеделник на утринскиот состанок.

-Имавме и многу други мутации кои не се проширија досега. Имаше и оние други сценарија – делта сојот кој навистина секаде се прошири. Ќе ги разгледуваме сите овие работи во понеделник на состанок на Комисијата за заразни болести, истакна министерот Филипче. 

Инаку, варијантата Омикрон е веќе детектирана и во Европа. Постојат цврсти сомневања дека е детектиран случај во Германија, има и два потврдени случаи во Белгија. Од двата авиона кои вчера слетаа на аеродромот во Амстердам од Кејптаун и Јоханесбург, вирусот е потврден кај 61 патник, но се прават секвенционирања за да се утврди дали некој е заразен со новиот сој. По ова, европските земји веќе го забранија влезот за сите патници кои доаѓаат од Јужна Африка, а од балканските земји мерките ги засилија Словенија и Хрватска.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се појави сомнителен случај, се утврдува дали се работи за мајмунски сипаници, а КЗБ препорача карантин

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се појави сомнителен случај, се утврдува дали се работи за мајмунски сипаници, а КЗБ препорача карантин

Комисијата за заразни болести препорача карантин за сомнителните случаи за мајмунски сипаници

Комисијата за заразни болести препорача карантин за сомнителните случаи за мајмунски сипаници

Од кичевската болница се огласија - велат пациентот сомнителен за мајмунски сипаници бил тежок за соработка, но не избегал

Од кичевската болница се огласија - велат пациентот сомнителен за мајмунски сипаници бил тежок за соработка, но не избегал

Oд Кабинетот на Пендаровски одговорија зошто ја нема Плочата за АСНОМ во манастирот Св. Прохор Пчињски

Oд Кабинетот на Пендаровски одговорија зошто ја нема Плочата за АСНОМ во манастирот Св. Прохор Пчињски

Владина делегација положи цвеќе во спомен на загинатите армиски припадници кај Љуботенски бачила

Владина делегација положи цвеќе во спомен на загинатите армиски припадници кај Љуботенски бачила

ПРИСТИГНАЛ ОД АВСТРИЈА: Кичевчанецот со можни мајмунски сипаници избегал од болница

ПРИСТИГНАЛ ОД АВСТРИЈА: Кичевчанецот со можни мајмунски сипаници избегал од болница

Навивачи на ФК Шкупи претепале осум Швеѓани кај Бит Пазар

Навивачи на ФК Шкупи претепале осум Швеѓани кај Бит Пазар

Регистрирани се 693 случаи на КОВИД-19 и двајца починати

Регистрирани се 693 случаи на КОВИД-19 и двајца починати

Русија објави нови податоци - колку македонски борци загинаа во Украина?

Русија објави нови податоци - колку македонски борци загинаа во Украина?