26 Септември, 2022
0.0262

ЗА ОВОЈ ЧОВЕК РУСИТЕ РАЗМЕНИЈА 200 УКРАИНСКИ ЗАТВОРЕНИЦИ - кој е Виктор Медведчук и зошто тој е толку важен за Путин

Објавено во: Свет 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Украинскиот опозициски политичар близок до Кремљ, Виктор Медведчук, кој беше уапсен во април, е разменет со Русија како дел од размена на затвореници, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Зеленски рече дека 200 украински затвореници се вратиле дома во замена за Медведчук.

„Прво ни беше понудено да вратиме 50 наши луѓе во замена за еден од оние во притворниот центар на Службата за безбедност на Украина. Разговаравме. Инсистиравме. Бројката од 50 порасна на 200“, рече Зеленски.

Васил Малиук, вршител на должноста шеф на украинската служба за безбедност, рече дека Медведчук „не е само кум на детето на Путин, туку и документиран како предавник“. „Понатаму, додека работевме на случајот Медведчук, неутрализиравме повеќе агенциски мрежи, уапсивме повеќе предавници и добивме многу вредни информации кои ги користиме за контраразузнавачки операции и кои ќе не доближат до нашата победа“, додаде Малиук.

Со кој друг се тргуваше?

Во размената на затвореници беа вклучени пет украински команданти, како и 55 затвореници кои ќе бидат испратени во Русија, рече Зеленски. Не е јасно дали сите затвореници се Руси или проруски настроени, но Зеленски ги опиша како луѓе „кои се бореле против Украина и оние кои ја предале Украина“.

Меѓу оние кои вчера беа ослободени од заробеништво има 108 борци од Азов и други формации“, изјави Андриј Јермак, шеф на канцеларијата на Зеленски. Станува збор за борци од контроверзниот баталјон Азов, дел од Националната гарда на Украина, која Русија претходно ја нарече нео- Нацисти. Јермак се вели дека меѓу разменетите имало и 10 странци.

Кој е Медведчук?

Виктор Медведчук е роден во 1954 година во Сибир, каде што неговите родители биле протерани откако неговиот татко бил осуден за соработка со нацистите за време на окупацијата на Украина. Работеше како адвокат, а подоцна влезе во политиката.

Медведчук е лидер на Опозициската платформа за живот, најголемата опозициска партија во Украина. Во март, партијата беше една од неколкуте суспендирани од Зеленски поради нејзините врски со Русија. Тој се споменува како еден од фаворитите на Путин да го преземе Киев во случај Русија да успее да го освои градот. Медведчук вели дека рускиот претседател Владимир Путин е кум на неговата ќерка.

Украинските власти го ставија Медведчук во домашен притвор, но тој избега три дена откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари.

Извор и повеќе детали на Индекс.хр

Фото: Твитер

Можеби ќе ве интересира

КОЛКУ Е СТАБИЛНА КОАЛИЦИЈАТА НА ЏОРЏА МЕЛОНИ: Десничарите можеби дојдоа на власт во Италија, но прашање е колку ќе опстанат!

КОЛКУ Е СТАБИЛНА КОАЛИЦИЈАТА НА ЏОРЏА МЕЛОНИ: Десничарите можеби дојдоа на власт во Италија, но прашање е колку ќе опстанат!

Потресна снимка од Русија: Деца се кријат под клупи за време на пукањето (ВИДЕО)

Потресна снимка од Русија: Деца се кријат под клупи за време на пукањето (ВИДЕО)

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НАПАДОТ ВО РЕГРУТЕН ЦЕНТАР ВО СИБИР, ранет е воен комесар што вршел регрутирање

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НАПАДОТ ВО РЕГРУТЕН ЦЕНТАР ВО СИБИР, ранет е воен комесар што вршел регрутирање

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното