19 Август, 2018
0.3780
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

За прв пат Грција нема да не блокира некаде

Објавено во: Македонија 23 Февруари, 2018

Грција ја направи првата официјална отстапка која била договорена уште при средбата на премиерите Заев и Ципрас на Светскиот економски форум во Давос. 

Затоа за прв пат по десетина години Грција нема да не блокира во зачленување во стратегијата на Европската Унија за Јадранско–јонскиот регион (EUSAIR), а дописот до комесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан веќе го испратил алтернативниот грчки министер за надворешни работи оргос Катругалос.

Од Министерството за надворешни работи на Грција потсетуваат дека во иницијативата се вклучени Грција, Италија, Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Албанија и Босна и Херцеговина, а соработка се реализира преку четири столба кои се однесуваат на синиот раст, односно растот во морските и поморските сектори, поврзувањето, односно транспорт и енергетика, животна средина и туризам.

Следниот знак на добра волја или симбол на градење доверба меѓу двете земји ќе биде грчката поддршка за вториот пакет на мерките од Спогодбата за асоцијација и стабилизација на ЕУ со Република Македонија иако секако од нивна страна и натаму ќе биде користена референцата ФИРОМ.

Од Македонска страна веќе беа повлечени имињата на меѓународниот автопат и аеродром кои го носеа името на Александар Велики, во Грција се гледа и остранувањето на споменикот на Ќосето, а се очекуваат и други гестови на дипломатијата кои покажуваат добра волја. 

Можеби ќе ве интересира

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

(ГАЛЕРИЈА) Отворен ден за граѓаните на Воениот стадион во Градскиот парк по повод Денот на АРМ

(ГАЛЕРИЈА) Отворен ден за граѓаните на Воениот стадион во Градскиот парк по повод Денот на АРМ

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот