23 Март, 2018
0.0683

За прв пат Грција нема да не блокира некаде

Објавено во: Македонија 23 Февруари, 2018

Грција ја направи првата официјална отстапка која била договорена уште при средбата на премиерите Заев и Ципрас на Светскиот економски форум во Давос. 

Затоа за прв пат по десетина години Грција нема да не блокира во зачленување во стратегијата на Европската Унија за Јадранско–јонскиот регион (EUSAIR), а дописот до комесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан веќе го испратил алтернативниот грчки министер за надворешни работи оргос Катругалос.

Од Министерството за надворешни работи на Грција потсетуваат дека во иницијативата се вклучени Грција, Италија, Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Албанија и Босна и Херцеговина, а соработка се реализира преку четири столба кои се однесуваат на синиот раст, односно растот во морските и поморските сектори, поврзувањето, односно транспорт и енергетика, животна средина и туризам.

Следниот знак на добра волја или симбол на градење доверба меѓу двете земји ќе биде грчката поддршка за вториот пакет на мерките од Спогодбата за асоцијација и стабилизација на ЕУ со Република Македонија иако секако од нивна страна и натаму ќе биде користена референцата ФИРОМ.

Од Македонска страна веќе беа повлечени имињата на меѓународниот автопат и аеродром кои го носеа името на Александар Велики, во Грција се гледа и остранувањето на споменикот на Ќосето, а се очекуваат и други гестови на дипломатијата кои покажуваат добра волја. 

Можеби ќе ве интересира

СНЕГ ВО МАРТ: Еве каде вее во моментов во Македонија

СНЕГ ВО МАРТ: Еве каде вее во моментов во Македонија

Поради снегот шлепери „заглавени“ кај Деве Баир

Поради снегот шлепери „заглавени“ кај Деве Баир

АКАДЕМИК ТАКИ ФИТИ: ЗА МАНУ ПРИФАТЛИВ Е ПРЕДЛОГОТ „РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА (СКОПЈЕ)

АКАДЕМИК ТАКИ ФИТИ: ЗА МАНУ ПРИФАТЛИВ Е ПРЕДЛОГОТ „РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА (СКОПЈЕ)

ВОДОСТОЈОТ НА ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО РАСТЕ: Можно ли е да има нови поплави?

ВОДОСТОЈОТ НА ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО РАСТЕ: Можно ли е да има нови поплави?

Сефер Цаноски се разведе од Лејла, но повторно ќе рипне во тавче

Сефер Цаноски се разведе од Лејла, но повторно ќе рипне во тавче

МАКЕДОНИЈА НА ВРВОТ ВО ЕВРОПА: тука се пие најчиста вода

МАКЕДОНИЈА НА ВРВОТ ВО ЕВРОПА: тука се пие најчиста вода

Воведена забрана за камиони на еден патен правец

Воведена забрана за камиони на еден патен правец

Ердоган барал да се гради база во Македонија?

Ердоган барал да се гради база во Македонија?

Конечно грчки авион слета на скопскиот аеродром: Коѕијас утре ќе има средба со владиниот врв и партиските лидери

Конечно грчки авион слета на скопскиот аеродром: Коѕијас утре ќе има средба со владиниот врв и партиските лидери