20 Септември, 2018
0.3067
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

За што вложува Владата 5,8 милиони евра во МЕР?

Објавено во: Економија 12 Јули, 2018

Владата вложува над 5,8 милиони евра во државната компанија Македонски енергетски ресурси (МЕР). Фирмата која го стопанисува националниот гасовод впрочем веќе има одобрение од Комисијата за хартии од вредност да издаде емисија на акции кои целосно ќе ги купи единствениот акционер односно Владата. Ова е шеста емисија на акции на друштвото, а последната беше лани на крајот на годината кога Владата вложи над еден милион евра.

„Македонски енергетски ресурси доби одобрение да ја издаде шестата емисија од 58.540 обични акции, во вредност од 5.854.000 евра односно 359.991.730 денари. Акциите се издаваат по пат на приватна понуда, а се наменети за единствениот акционер- Влада на Република Македонија, како институционален инвеститор“, стои во одлуката на Комисијата за хартии од вредност.

МЕР ги добива парите од државниот буџет оти во моментов практично нема свои приходи. Фирмата е одговорна за изградбата на гасоводот и ако не земе пари од државата ќе треба да се задолжи со кредит или да позајми од други државни институции. Сега, со оваа емисија Владата вложува во нови 58.540 обични акции. Моментно, а пред да се реализира оваа приватна понуда, односно вложувањето, МЕР е акционерско друштво со вкупно 15.176 акции. По шестата емисија друштвото ќе има за речиси пет пати поголем акционерски капитал.

Според наши информации овие пари ќе се трошат за покривање на трошоците за експропријација, процес со кој се соочува МЕР при изградбата на магистралниот гасовод. Дел од парите се за кирија, плати и сметки односно тековни трошоци.

Инаку МЕР досега го изгради магистралниот гасовод од кумановско Клечовце до Штип кој всушност беше комензиран со руски фирми за стар клириншки долг. Моментно се работи на краците кон Неготино и Битола. Проектот за гасификација се финансира со донации од Владата, со кредит од германските Дојче банк и Ерсте банк. За новите проекти кон Штип, Неготино и Битола како и за гасоводот Скопје – Тетово – Гостивар се наменети 90 милиони евра од двете германски банки. Според извештајот лани од тие средства биле финансирани активности во вредност од 1,4 милијарди денари односно 22,77 милиони евра.

МЕР стана актуелен и по барањата на екологистите откакко стана јасно дека дел од магистралниот гасовод ќе поминува низ Водно, за што како што с етврди ќе се уништи голем дел од парк шумата. Завчера на трасата беше и вицепремиерот Кочо Анѓушев кој рече дека ќе се заложи максимално да се надомести штетата. Вели дека нова траса би значело дека и друга шума ќе биде уништена, но вети дека за секое дрво ќе се садат и по неколку нови.

Александра Томиќ


Можеби ќе ве интересира

ЦРНИ ПРОГНОЗИ ЗА ТУРЦИЈА: Што ги чека во 2019 и 2020 година?

ЦРНИ ПРОГНОЗИ ЗА ТУРЦИЈА: Што ги чека во 2019 и 2020 година?

Се помалку сакаат да цепат трупци, се купуваат инвертер клими

Се помалку сакаат да цепат трупци, се купуваат инвертер клими

УЈП СЕ ПРЕМИСЛИ: Нема регистрација за пензионери?

УЈП СЕ ПРЕМИСЛИ: Нема регистрација за пензионери?

ВАЛУТА ГУБИТНИК: По седум недели заврши на дното

ВАЛУТА ГУБИТНИК: По седум недели заврши на дното

Текстилниот кластер се израдува на најавената мерка на Анѓушев

Текстилниот кластер се израдува на најавената мерка на Анѓушев

Интервју Мила Царовска: Ќе има повеќе пари за ранливите граѓани, ама и поголема контрола на злоупотребите

Интервју Мила Царовска: Ќе има повеќе пари за ранливите граѓани, ама и поголема контрола на злоупотребите

ТЕ-ТО: Работиме законски, доверителите не се оштетени

ТЕ-ТО: Работиме законски, доверителите не се оштетени

Неверојатно: Минчо Јорданов барал информации за фирми од Зоран „Буре весник“ Божиновски

Неверојатно: Минчо Јорданов барал информации за фирми од Зоран „Буре весник“ Божиновски

ПРЕСВРТ: Пукна љубовта со Трамп, трговската војна „го уби“ ветувањето

ПРЕСВРТ: Пукна љубовта со Трамп, трговската војна „го уби“ ветувањето