21 Јануари, 2021
0.0201

За ВМРО-ДПМНЕ покачувањето на минималецот е популистичка мерка

Објавено во: Економија 16 Ноември, 2019

За ВМРО-ДПМНЕ, повисоката минимална плата е добра мерка, но популистичка и предизборна.

Од партијата го поддржаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минимална плата, но сметаат дека тоа е популистичка мерка пред избори и дека не е објаснето како е стасано до сумата од 14.500 денари бидејќи не е приложена никаква анализа.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека ќе имаат бројни предлози за подобрување на состојбите особено врзани со трудово-социјалниот сектор, платите, пензиите, регулирање на односите во инспекциските надзори, се со цел подобра благосостојба на граѓаните, но ова дополнително ќе биде презентирано во предизборната кампања.

Пратениците завчера дадоа зелено светло за минималец од 14.500 денари. 

Можеби ќе ве интересира

Бајрам Реџепи: 33-те милиони евра ќе му ги префрлиме на „Макпетрол“ кога Владата ќе донесе одлука

Бајрам Реџепи: 33-те милиони евра ќе му ги префрлиме на „Макпетрол“ кога Владата ќе донесе одлука

Угостителските објекти ќе работат до 21 часот со некои исклучоци

Угостителските објекти ќе работат до 21 часот со некои исклучоци

Во Словенија минималецот скокна над 1.000 евра

Во Словенија минималецот скокна над 1.000 евра

И оваа година субвенции за вградување на погон на ТНГ или метан во возилата

И оваа година субвенции за вградување на погон на ТНГ или метан во возилата

Генерали Инвестментс: Трендот на раст на пазарите може да продолжи како резултат на стимулативниот пакет

Генерали Инвестментс: Трендот на раст на пазарите може да продолжи како резултат на стимулативниот пакет

Битиќи: Следната недела ќе видиме дали угостителите ќе работат до 23.00 часот

Битиќи: Следната недела ќе видиме дали угостителите ќе работат до 23.00 часот

Џек Ма се појави во јавност по три месеци откако ја искритикува кинеската влада

Џек Ма се појави во јавност по три месеци откако ја искритикува кинеската влада

Заев денеска ќе најави нова ИКТ инвестиција

Заев денеска ќе најави нова ИКТ инвестиција

ДО АПРИЛ ТУРИЗМОТ ЌЕ БИДЕ ВО КОЛАПС: Кога можеме да очекуваме странски гости?

ДО АПРИЛ ТУРИЗМОТ ЌЕ БИДЕ ВО КОЛАПС: Кога можеме да очекуваме странски гости?