21 Март, 2018
0.0760

За Вучиќ изјавата на Изетбеговиќ е сериозна и ќе има последици

Објавено во: Балкан 14 Ноември, 2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека изјавата на бошњачкиот член на Претседателството на Босна и Херцеговија, Бакир Изетбеговиќ, за признавање на независноста на Косово ќе има далекусежни политички и правни последици.

„Некои мислат дека Србија не е доволно прегазена и понижена и оти само прегазената и понижената Србија е добра Србија“- изјави  Вучиќ за Deutsche Welle (DW) коментирајќи ја изјавата. 

На директното прашање за тоа „дали БиХ, во одреден момент, ќе го признае Република Косово“, Изетбеговиќ одговорил со „Се надевам – да“. Според вторничните забелешки, наводно повеќето белградски медиуми во првите извештаи не ја цитирале така неговата изјава, премолчувајќи го „се надевам“.

„Тоа интервју комплицира многу нешта во регионот“- изјави Вучиќ. 

Вучиќ вели дека доколку би изјавил дека треба да се признае независноста на Република Српска, би завршил во Хаг.

Вучиќ најави дека Србија сето тоа сериозно ќе го согледа и ќе дада одговор, сугерирајќи дека е јасно дека  треба да се потпре на соопствените сили, бидејќи, како што вели, „нема да ја имаме поддршката од меѓународната заедница. Оцени дека изјавата на Изетбеговиќ е „посериозна отколку што некој во Србија во моментов тоа може да согледа“.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија

Могерини очекува безусловна препорака за Албанија многу скоро

Могерини очекува безусловна препорака за Албанија многу скоро

ВТОР СЛУЧАЈ: Најдена е дрога во море

ВТОР СЛУЧАЈ: Најдена е дрога во море

(ВИДЕО) РЕГИОНОТ СЕ БОРИ СО ПОПЛАВИ: Над 40 куќи се под вода

(ВИДЕО) РЕГИОНОТ СЕ БОРИ СО ПОПЛАВИ: Над 40 куќи се под вода

Дали грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците кои ќе гласаат за сложено име?

Дали грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците кои ќе гласаат за сложено име?

Кои се петте предлози за нашето име кои ги објавија грчките медиуми?

Кои се петте предлози за нашето име кои ги објавија грчките медиуми?

Коѕијас: Предлог договорот за името веќе е во Скопје

Коѕијас: Предлог договорот за името веќе е во Скопје

(ВИДЕО+ФОТО) ХРВАТИТЕ СЕ БОРАТ СО ПОПЛАВИ: Цели села се отсечени

(ВИДЕО+ФОТО) ХРВАТИТЕ СЕ БОРАТ СО ПОПЛАВИ: Цели села се отсечени

Колку пари ќе побара Турција од ЕУ за бегалците?

Колку пари ќе побара Турција од ЕУ за бегалците?