30 Јуни, 2022
0.0215

„За заедничка Македонија“ бара нови избори и попис на населението-најавува одбивање на плаќање сметки и даноци

Објавено во: Македонија 09 Мај, 2017

Добивај вести на Viber

За 71-ви пат во Скопје вчера се одржа протест на Граѓанското здружение „За заедничка Македонија“. Учесниците во него побараа спроведување на нови предвремени парламентарни избори и попис на населението. „Не се откажуваме од нашите барања. Можно е да повикаме и за различни манифестации на граѓански протест - одбивање да се плаќаат сметки и даноци“, соопшти еден од лидерите на здружението Борис Дамовски. 

Денес, на денот на Европа 9-ти мај, протестот ќе се одржи пред претставништвото на ЕУ во Скопје.

Претседателот Ѓорге Иванов пак нема намера да доделува мандат за составување на влада додека во Службен весник не бидат објавени информации за изборот на новиот претседател на парламентот, Талат Џафери, одлука што би требало денес да биде објавена. Од администрацијата на парламентот ги испратија информациите пред пет дена. Самиот Џафери изјави дека нема да закаже нова седница на парламентот додека Иванов не му врачи мандат на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Партијата на Никола Груевски, ВМРО-ДПМНЕв го смета изборот на Талат Џафери за незаконски и спротивно на Уставот и Правилникот за работа на парламентот.

Можеби ќе ве интересира

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО