16 Јули, 2019
0.0338

За Законот за СЈО, ВМРО-ДПМНЕ има забелешки од 120 страници

Објавено во: Македонија 21 Март, 2019

ВМРО-ДПМНЕ има забелешки од 120 страници за Законот за СЈО.

Преку претседателот на правната комисија Тони Менкиновски, партијата ги искажа своите забелешки околу новиот закон за СЈО.

„Во понеделникот ги дадовме забелешките на предлог законот за СЈО кој е изваден од страна на Владата. Тие забелешки беа на 120 страници. Тој закон не ги содржи важните елементи кои треба да го содржи секој закон, и не се обработени многу важни теми, кои се важни за оваа институција во Република Македонија. Процесот продолжува. Првиот принцип е принцип на целосно имплементирање на меѓународни стандарни кои се однесуваат на обвинителството. Недостасуваа 12 важни меѓународни постулати. Вториот дел исто така е важен, барања како принцип да биде оформено одделение ќе ја следи праксата на европскиот суд на човекови права, и истата ќе ја имплементира во работата на ЈО“, вели тој. 

Бараат трет принцип, а тоа е независност, отченост, ефикасност и ефективност во борбата со криминалот. 

Можеби ќе ве интересира

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција

Ангеловска-Бежоска на тркалезна маса со Тао Жанг од ММФ

Ангеловска-Бежоска на тркалезна маса со Тао Жанг од ММФ