24 Април, 2019
0.0308

За жените, во бројки!

Објавено во: Свет 08 Март, 2019

Статистиката е број, ама бројките се непобедливи ако треба да се факти. А тие се поразителни кога жените се во прашање. Организацијата на Обединетите нации низ бројки ја покажува позиционираноста на жената во светот. 

Еве ги бројките:

Во 143 земји од 195 и уставно се гарантира еднаквоста меѓу жените и мажите, но секако се уште во многу земји тие не ја уживаат еднаквоста.

Зошто?

Жените заработуваат од 10 до 30 отсто помалку во однос на мажите.

Мажите се декларирани како глава на семејството во 29 од 143 земји

Повеќе од 60 отсто од младите и возрасните во светот кои се полуписмени или неписмени се жени.

Во 26 од 143 земји има регулатива која вонекој дел ги дискриминира жените.

Една од три жени во светот биле физички или психички малтретирани од својот интимен партнер.

Само 22 отсто од парламентарните места во светот ги имаат жени.

фото: un.org

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица