26 Јануари, 2021
0.0212

ЗАЕДНИЦА НА КРАЈНИ ДЕСНИЧАРИ И ВЕРНИЦИ - Кои се QAnon и што знаеме за групата за теорија на заговор која влезе во Капитол

Објавено во: Свет 12 Јануари, 2021

Групата за теорија на заговор позната како QAnon ја зголеми популарноста во последните месеци. Таа се прошири од таблите за пораки до мејнстрим платформите и стана политичко прашање, а на 6 јануари нејзините приврзаници беа меѓу најистакнатите членови на толпата приврзаници на претседателот Трамп кои упаднаа во Капитол на САД во Вашингтон. Еве што знаеме за QAnon, теоријата на заговор зад него и како започна, пишува The Wall Street Јournal.

Што е QAnon?

QAnon е крајно десничарска, лабаво организирана мрежа и заедница на верници кои прифаќаат низа неиздржани верувања. Овие ставови се фокусираат на идејата дека групата педофили кои го обожаваат сатаната - главно се состојат од, како што сметаат, елитистички демократи, политичари, новинари, забавни магнати и други институционални фигури - и тие веќе подолго време контролираат голем дел од таканаречената длабока државна власт, која тие велат дека се обидува да го поткопа претседателот Трамп, најмногу со помош на медиуми и други видови медиуми за забава.

Која е теоријата на заговор QAnon?

Теоријата на заговор QAnon тврди дека постои битка помеѓу доброто и злото во која републиканецот г. Трамп е во сојуз со доброто. Следбениците на QAnon чекаат два големи настани: Бура и Големо будење. Бурата е масовно апсење на луѓе на високи функции кои се соочуваат со долгоочекувана пресметка. Големото будење вклучува еден единствен настан во кој сите ќе достигнат Богојавление дека теоријата на QAnon била точна цело време. Оваа реализација ќе му овозможи на општеството да влезе во ера на утопија.

Следбениците веруваат дека „Q“ е висок владин инсајдер, веројатно со воена или разузнавачка припадност, посветен на разоткривање на скриената вистина за, како што сметаат, меѓународната бирократиска шема против г-дин Трамп и неговите приврзаници. Некои следбеници веруваат дека „Q“ често испраќа кодирани сигнали за неговото постоење, користејќи го бројот 17 - сместување на буквата Q во азбуката. Објави на Интернет околу теориите на заговор QAnon често го опишуваа „Q“ како патриот или светец.

Каква улога играа QAnon и неговите приврзаници во скандалот во Капитол?

QAnon и неговите приврзаници станаа клучни во настојувањето на г. Трамп да ги поништи изборите во ноември, кои тој ги загуби решително. Во ноември, Сидни Пауел, поранешен федерален обвинител, кој тогаш го застапуваше господинот Трамп, изјави за Фокс Бизнис дека таа „ќе го ослободи кракенот“, повикување на моќен митски ѕвер, преку јавно објавување докази за широко распространета измама на гласачите. Ниту г-ѓа Пауел, ниту кој било од приврзаниците на г. Трамп го стори тоа, но приврзаниците на QAnon ја прифатија фразата како повик за собирање.

Можеби ќе ве интересира

Научниците открија зошто некои луѓе се отпорни на коронавирусот

Научниците открија зошто некои луѓе се отпорни на коронавирусот

(ВИДЕО) Скијач едвај се спаси откако го бркаше мечка во познато скијалиште

(ВИДЕО) Скијач едвај се спаси откако го бркаше мечка во познато скијалиште

Нема да се спасиме од коронавирусот ни во 2021 година, тврди СЗО

Нема да се спасиме од коронавирусот ни во 2021 година, тврди СЗО

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила