22 Мај, 2018
0.2907
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Заедничка литургија на МПЦ-ОА и БПЦ се одличен чекор, смета Јанакиев

Објавено во: Балкан 11 Февруари, 2018

Следна фаза во зајакнување на односите меѓу МПЦ-ОА и БПЦ ќе биде заедничко сослужение на светата Литургија / Евхаристија / од претставниците на двете цркви. 

Ова е првиот чекор во вистинската насока, а посетата на бугарски митрополити во Република Македонија веќе  е порака на позитивни промени, смета бугарскиот теолог и филозоф проф. Калин Јанакиев.

Заедничко сослужение би било јасен знак дека всушност се оди кон некакво решавање на ситуацијата на МПЦ-ОА, за која Светиот Синод  изјави дека нејзиното канонско признавање може да се добие само при општа согласност на православните цркви.
Иницијативата треба да ја води Софија. Влегувањето во евхаристиската заедница е можно да се изврши од една единечна земена православна црква, но канонското признавање на МПЦ-ОА е добро да се изврши од сите. 

Ова ќе биде тежок процес поради ставот на Српската црква и поради национализмот во Грција, кој ги опфаќа и црковните средини. Ова го видовме многу добро за време на митинзите во Атина и Солун, кои се израз на радикален национализам, вели Проф. Калин Јанакиев, бугарски филозоф и теолог.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ПАЃАШЕ ГРАД: Побелеа градовите

(ФОТО) ПАЃАШЕ ГРАД: Побелеа градовите

Каменос: Скопјаните го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито

Каменос: Скопјаните го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито

Турците ќе ја освојуваат вселената - но како?

Турците ќе ја освојуваат вселената - но како?

(ВИДЕО) Еве како насилниците го нападнаа Бутарис

(ВИДЕО) Еве како насилниците го нападнаа Бутарис

Додик вели не смеат Србите да се колебаат за единство на РС и Србија

Додик вели не смеат Србите да се колебаат за единство на РС и Србија

Џафери на гости кај Брнабиќ

Џафери на гости кај Брнабиќ

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат