20 Октомври, 2018
0.5852
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

Заедничко готвење на вишок храна- „Сите сити, сиромаштија за никој“

Се приготви храна за 100 загрозени семејства во атарот на црквата „Св Петар и Павле’

Објавено во: Мои пари 07 Јуни, 2018

Кон крајот на јануари, 2018 година, Асоцијацијата „Ајде Македонија“ почна соимплементација на проектот „Сите сити, сиромаштија за никој“ преку кој идните професионални угостители (готвачи, пекари, слаткари) се едуцираа за важноста на паметното искористување на храната како ресурс, намалување на фрлањето и помагање на тие што немаат. Целта беше да се стигне до училишта без отпад од храна и идни млади професионалци со висока свест

Оваа програма веќе е во завршна фаза и ќе биде заокружена со настанот кој се оддржа во денес, на 7ми јуни, во атарот на црквата „Свети Петар и Павле“ во Ѓорче Петров. Настанот имаше за цел да ја пренесе визијата и целите за намалување на гладта, користење на храната како важен ресурс, но и грижата за луѓето кои не можат да си дозволат достоинствен оброк.

На овој настан учество земаа вработените од Осигурување Македонија, како и дел од учениците од средните угостителски училишта кои приготвија оброци за 100 загрозени фамилии, а потоа сите заедно ќе уживаа во зготвеното и се надминаа разликите барем за момент.

Овој проект се реализира со поддршка на СЕЕДЛИНГ Програмата, што ја спроведува Регионалниот центар за животна средина за Централна и Источна Европа (REC), во рамки на проектот: „Воведување на целите за одржлив развој во училиштата од Југоитсочна Европа – СЕЕДЛИНГ“.

Програмата се финансира од Австриската развојна агенција (ADA), оперативната единица на Австриската соработка за меѓународен развој (ADC) и Осигурување Македонија.

Можеби ќе ве интересира

Прекин на водоснабдување во Драчево

Прекин на водоснабдување во Драчево

Продолжува волонтерската програма на ЕВН

Продолжува волонтерската програма на ЕВН

Од понеделник автобусот со број 28 ќе сообраќа по изменета траса

Од понеделник автобусот со број 28 ќе сообраќа по изменета траса

Во недела на кејот на Вардар ќе се трча за поддршка на заболените од Вилсон

Во недела на кејот на Вардар ќе се трча за поддршка на заболените од Вилсон

Porsche влегува во електричната ера со новиот Taycan

Porsche влегува во електричната ера со новиот Taycan

„Европа“ врти нова слатка страница во својата историја

„Европа“ врти нова слатка страница во својата историја

Легендите живеат вечно!

Легендите живеат вечно!

РЕТРО СТИЛ ВО СОВРЕМЕНА ФОРМА: Нова фотосесија за Bitsiani есен/зима 2018

РЕТРО СТИЛ ВО СОВРЕМЕНА ФОРМА: Нова фотосесија за Bitsiani есен/зима 2018

НОВИТЕ CITROËN BERLINGO И CITROËN C4 CACTUS СЕ ФИНАЛИСТИ ЗА НАГРАДА НА AUTOBEST 2019

НОВИТЕ CITROËN BERLINGO И CITROËN C4 CACTUS СЕ ФИНАЛИСТИ ЗА НАГРАДА НА AUTOBEST 2019