29 Ноември, 2020
0.0235

Заев: 5G мрежата ќе има попозитивни ефекти од електричната енергија

Објавено во: Македонија 23 Октомври, 2020

Кога зборуваме за дигитализација како за четврта револуција, 5G-мрежата ќе предизвика многу попозитивни ефекти отколку појавата на електричната енергија и ќе биде инструмент за трансформација, односно за дигитализација на традиционалните индустрии, истакна денеска премиерот Зоран Заев по потпишувањето на Меморандум за разбирање за безбедност на 5G технологиите, со потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач.

Премиерот нагласи дека со Меморандумот РСМ и САД ја потврдуваат својата желба да ја зајакнат соработката поврзана со спроведувањето на 5G технологијата која, како што рече, е во согласност со нашиот национален оперативен бродбенд план што го усвоивме минатата година како наш стратешки документ за новата ера на дигитализацијата на земјата.

Тој посочи дека имајќи ги во предвид предностите на безжичната комуникација од петтата односно 5G-технологијата овој Меморандум за соработка е од витално значење за идниот просперитет на нашата земја од економски аспект, како и за националната безбедност.

5G ќе овозможи огромна низа нови апликации, вклучително и обезбедување клучни услуги за јавноста што ќе им користат на нашите граѓани и на нашата економија. Зголемените количини на податоци на 5G-мрежите дополнително ќе ги поврзат економиите во светот, вклучително и Република Северна Македонија и САД и ќе ги олеснат прекуграничните услуги и трговијата, образложи Заев.

Премиерот посочи дека РСМ и САД ја нагласуваат важноста за поттикнување учество на релевантни и доверливи мрежни добавувачи на хардвер и софтвер на 5G-базите земајќи ги предвид проценките за ризик и промовираат рамки кои ефикасно ги штитат 5G-мрежите од неовластен пристап на трети страни.

Крач упати благодарност до Заев за, како што рече, неговата визија, лидерство и пријателство.

Тој нагласи дека мрежите ќе бидат од витално значење за економски просперитет и стабилност во регионот.

Чистата мрежа е сеопфатен пристап да се адресираат долгорочните закани за приватноста, безбедноста, соработката и човековите права, истакна Крач.

Тој посочи дека неговата мисија е да донесе што е можно повеќе приватни инвестиции во РСМ.

„ Мислиме дека можеме да ја контролираме судбината на 5G и ќе ги водиме луѓето кон безбедна и чиста иднина. Меѓутоа, она што е најбитно од се е дека со ова потпишување станува збор за довербата. Довербата е основа во секој однос дали станува збор за деловен, личен однос, всушност купувате од луѓето на коишто им верувате. Станувате партнери со луѓето  на коишто им верувате. Ова значи градење на отворена интероперативна безбедна глобална комуникација која што се базира на споделени демократски вредности во чија основа се наоѓа довербата, заклучи Крач.


Можеби ќе ве интересира

Заев за прв пат директно му се спротивстави на Каракачанов: Доста беше навреди и недолични пораки!

Заев за прв пат директно му се спротивстави на Каракачанов: Доста беше навреди и недолични пораки!

(ФОТО) Денот на независноста на Албанија во Кичево

(ФОТО) Денот на независноста на Албанија во Кичево

Груби: И со Преспанскиот викаа дека ќе се изгуби идентитетот, па државата остана таква каква што ја знаевме

Груби: И со Преспанскиот викаа дека ќе се изгуби идентитетот, па државата остана таква каква што ја знаевме

Ќе се најде ли викендов решение со Бугарија? Од Владата потврдуваат дека има размена на мислења

Ќе се најде ли викендов решение со Бугарија? Од Владата потврдуваат дека има размена на мислења

Денеска 1.022 нови случаи, 41 починат

Денеска 1.022 нови случаи, 41 починат

(ВИДЕО) Масовна тепачка помеѓу штипјани и кавадарчани, полицајци не знаат каде попрво да реагираат

(ВИДЕО) Масовна тепачка помеѓу штипјани и кавадарчани, полицајци не знаат каде попрво да реагираат

Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница

Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница

Поранешниот српски претседател Предраг Марковиќ: Заев си даде автогол, иако е во право за ослободувањето заедно со Бугарите

Поранешниот српски претседател Предраг Марковиќ: Заев си даде автогол, иако е во право за ослободувањето заедно со Бугарите

Експресно згасна Фејсбук-група по заканата од Спасовски

Експресно згасна Фејсбук-група по заканата од Спасовски