25 Мај, 2018
0.3164
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Заев благодарен на Советот за реформи во правосудство кој доби критики од професорите

Објавено во: Македонија 10 Јануари, 2018

Ако се земе во предвид кратката информација која ја објави владата премиерот Заев е задоволен од досегашната работа на контроверзниот Совет за реформи во правосудството за изработката на Стратегијата за периодот 2017 - 2022“ во која се содржани најзначајните реформи. 

Сепак, ова тело се соочи со повеќе пред се внатрешни проблеми и несогласувања, па така дел од членовите ја напуштија неговата работа и јавно проговорија против сите аномалии и обиди да се наметнат решенија од одредени центри со кои тие не се согласуваа. 

„Воедно премиерот Заев, на 48 седница јавно им се заблагодари за завршената успешна работа на членовите на Советот за реформи во правосудството кој работи во рамките на Министерството за правда, и кои активно работеа на изработка на Стратегијата како обврска предвидена во деловите 3 и 6 од планот 3-6-9“ соопштија од Владата. 

Исто така новитет е и одлуката да се формира ново тело наречено  „Совет за следење на имплементација на стратегијата во правосудството за период 2017 - 2022“ со кое ќе претседава лично премиерот Заев како уште една од неговите најново преземени обврски.

Ова ново тело ќе се формира кон крајот на јануари. Претходно во Советот за реформи во правосудството членуваа 22 професори, судии и експерти, но професорот Гордан Калајџиев од Правниот факултет „Јустинијан Први“ го нарече како декор на Министерството за правда поради хаотичниот принцип на работа. Исто така оставка од овој совет си поднесе и професорката Мирјана Најчевска бидејќи не сака да биде дел од параван кога всушност вистинските одлуки се носеле на друго место. 

Негодувања за работата и изборот на членови на советот имаше и од судската и обвинителската фела.

Ваквите јавни критики досега премиерот Зоран Заев речиси и воопшто и да не ги коментираше.

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

На кои реки им се зголеми водостојот?

На кои реки им се зголеми водостојот?

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје