23 Септември, 2020
0.0248

Заев денеска во Атина: Останува уште полесниот дел од Преспанскиот договор, имаме поевтина работна сила

Објавено во: Македонија 16 Септември, 2020

Премиерот Зоран Заев во денешната дискусија на тркалезна маса организирана од „Економист“ во Атина го изрази својот оптимизам за изнаоѓање решение за прашањето за брендирање на производи со името Македонија како дел од Преспанскиот договор „Наскоро ќе имаме состанок на група експерти за името од обете земји, за да најдеме решение. Што се однесува до книгите (по историја), работиме заедно и има тим од Грција што ќе најде решенија што е можно поскоро“, рече шефот на македонската Влада, пренесува Катимерини.

Тој понатаму истакна дека Грција во последните години е најголем трговски партнер и трет најголем инвеститор во Северна Македонија. „По Договорот од Преспа, ја зголемивме трговијата за 20%, ова се случи во 2019 година и веруваме дека по пандемиската криза, овој тренд ќе продолжи да се зголемува“, додаде тој. Овој факт, продолжи тој, покажува дека граѓаните и бизнисмените „ја следат оваа позитивна атмосфера што е создадена меѓу нашите земји“.

„Така, во ова време, навистина, испратив порака дека политичарите можат да победат на избори по драматични историски, тешки одлуки“, продолжи Заев и додаде дека неговото присуство во Грција е можност да се отвори ново поглавје на партнерства меѓу компаниите на двете земји. Тој исто така изрази волја за подобрување на агендата за инвестиции. „Треба да ја искористиме оваа можност и да видиме како можеме да си помагаме привлекувајќи инвестиции од поширокиот регион. Бидејќи ние, кои не сме членки на Европската унија, имаме пониски трошоци за работна сила. Ова значи помали трошоци и за оданочување и за ресурсите. Ова е добро за компаниите,

"Јас разговарав вчера со премиерот (Киријакос Мицотакис) за да најдеме решение, да избегнеме двојно оданочување. Треба да склучиме договор,за да да ги заштитиме инвестициите и да најдеме начин да ги поедноставиме административните процедури на нашите граници. Очекувањата од грчка страна се високи, да продолжат во оваа насока “, нагласи тој, додавајќи дека„ важно е да му се покаже на остатокот од светот дека секој договор, пријателство или ракување навистина носи резултати “.

Тој се осврна на реформите во Македонија, во контекст на напорите за интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ. „Мојата земја многу се смени. Ние не само што го сменивме името, туку и се сменивме на подобро и на различни начини.„ Демократијата, слободите, квалитетот на животот на нашите граѓани се подобрија “, рече тој, додавајќи дека Северна Македонија гледа напред да стане полноправна членка на ЕУ.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Имаме „увезени“ случаи на коронавирус од Албанија, можни се рестрикции

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Имаме „увезени“ случаи на коронавирус од Албанија, можни се рестрикции

Театрите, кината, операта и балетот ќе работат според Протоколот за организирање настани

Театрите, кината, операта и балетот ќе работат според Протоколот за организирање настани

На 884 студенти и 347 ученици ќе им се исплаќа месечна сума за трошоците за приватно сместување или превоз

На 884 студенти и 347 ученици ќе им се исплаќа месечна сума за трошоците за приватно сместување или превоз

Koроната се појави и во тетовската градинка

Koроната се појави и во тетовската градинка

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Топалов за Македонците: Не знам дали ни се браќа, тие ни се веќе братучеди

Топалов за Македонците: Не знам дали ни се браќа, тие ни се веќе братучеди

Никола Димитров: Овие денови ќе пристигнат 40 милиони евра грант

Никола Димитров: Овие денови ќе пристигнат 40 милиони евра грант

ЗА КРАЖБАТА НА МРТОВЕЦОТ ВО СТРУМИЦА: Jавното обвинителство засега го утврди идентитетот на три лица

ЗА КРАЖБАТА НА МРТОВЕЦОТ ВО СТРУМИЦА: Jавното обвинителство засега го утврди идентитетот на три лица

Диме Велковски се враќа во Собранието - ќе биде пратеник и следните четири години

Диме Велковски се враќа во Собранието - ќе биде пратеник и следните четири години