17 Август, 2022
0.0254

Заев догодина очекува датум за преговори со ЕУ

Објавено во: Македонија 21 Јуни, 2017

Добивај вести на Viber

Премиерот Зоран Заев во Софија изјави дека добиле искрени ветувања од источниот сосед за поддршка за почеток на преговори со Европската унија. 

Бугарија ќе претседава со Унијата од 1-ви јануари наредната година.

„Македонија, покрај работата на внатрешен план и реформите што мора да ги направи во државата, се надева и на позитивен исчекор околу проблемот што Грција го има со нашето уставното име, надевајќи се дека навистина со новите перспективи што се отвораат во регионот ќе може да побараме, но и да добиеме и поддршка и помош од нашиот јужен сосед“- вели  Заев.

Тој на есен очекува отстранување на условената препорака од Европската комисија, за догодина земјава да добие датум за отпочнување на преговорите. Заев се надева дека соседните земји искрено ќе ја поддржат Македонија за членство во ЕУ и во НАТО.

Тој со владина делегација е во дводневна посета на Бугарија. 

Можеби ќе ве интересира

Лиле Стефанова ќе ја менува Русковска

Лиле Стефанова ќе ја менува Русковска

Oбвинителството отвори истрага за грабнување на бебе во Скопје

Oбвинителството отвори истрага за грабнување на бебе во Скопје

Регистрирани 521 нов случај на КОВИД-19, починати се три лица

Регистрирани 521 нов случај на КОВИД-19, починати се три лица

Министерството за култура ги стопира парите за фестивал, ќе пеел Аца Лукас

Министерството за култура ги стопира парите за фестивал, ќе пеел Аца Лукас

Полицијата заплени дрога во поранешна фабрика за канабис во Битола

Полицијата заплени дрога во поранешна фабрика за канабис во Битола

Маричиќ: Препораките на историската комисија ќе се имплементираат за две години

Маричиќ: Препораките на историската комисија ќе се имплементираат за две години

СИТЕ ДВА РЕНТГЕН АПАРАТИ ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР НЕ РАБОТАТ ДЕСЕТТИНА ДЕНА: Пациентите „трчаат“ да се снимат приватно или во Градска болница

СИТЕ ДВА РЕНТГЕН АПАРАТИ ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР НЕ РАБОТАТ ДЕСЕТТИНА ДЕНА: Пациентите „трчаат“ да се снимат приватно или во Градска болница

СЕ ВРАЌААТ ТРОПСКИТЕ ГОРЕШТИНИ: Ни пристигнува портокалова фаза-еве ја прогнозата

СЕ ВРАЌААТ ТРОПСКИТЕ ГОРЕШТИНИ: Ни пристигнува портокалова фаза-еве ја прогнозата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јовески ја суспендираше Русковска, а Муареми се повлече од директорското место во Финансиската полиција

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јовески ја суспендираше Русковска, а Муареми се повлече од директорското место во Финансиската полиција