22 Септември, 2020
0.0394

Заев ги договара, ама сакал и да ги растовари осуммината независни пратеници

Објавено во: Македонија 20 Јануари, 2020


Претсeдеталот на СДСМ, поранешниот премиер Зоран Заев очекува широка поддршка за Законот за јавно обвинителство во Собранието. Додека работните групи од партиите ги усогласуваат ставовите, Заев потврди денеска, дека секако комуницира и со осумте пратеници во Парламентот кои гласаа и за уставните измени, за да го обезбеди двотретинското мнозинство за овој закон. Сепак на прес конференцијаta рече дека нив сакал да ги растовари за да не се чувствуваат само тие одговорни.

„Работните групи се во контакти, има работни групи и за изборниот закон. Тие се кредибилни за усогласување на ставовите. Важно прашање е да се создава атмосфера да продолжиме да разговараме. И јас почнав да разговарам и да договарам мнозинство за овој закон и се надевам дека до 11 февруари да гласаме за законот за Јавно обвинителство. Тоа би било силна алатка за граѓаните, но и на европските претставници кои одлучуваат за нашата иднина. Ќе се обидам прво со осумте пратеници, но не губам желба, сакам нив да ги растоварам, имаат голема одговорност. Подготвени сме за сериозна флексибилност, но да донесме добро законско решение за да не не критикуваат, рече Зaев.

Тој спомена дека за ова се консултираат и со правнатa служба на амбасадата на САД во земјава.

Инаку рече дека е подготвен на лидерска средба со Христијан Мицкоски, но дека после неговите последни изјави сфатил дека е човек кој, како што вели „ниту се тера ниту се води“.

Впрочем Заев смета дека ако се укине Преспанскиот дговор, како што заговарал Мицкоски штетите за државата ќе бидат недвосмислени и земјата ќе биде во опасност.

„Тоа ќе значат изгубени милијарда евра странски инвестиции, ќе се врати БЈРМ, ќе ослабее и ќеима  нови ризици, конфликти. Со години не испреговараа решенија со кои ќе се признае етничкиот идентитет и ќе се зачуваат МК и МКД. Владата предводена од СДСМ тоа успеа да го направи и договорот беше поддржан од цела јавност како наш целосен успех. Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата и сите што го заговараат тоа, заговараат опасност за државата, рече Заев.

Вели дека на таков начин земјата се враќа 25 години назад.

А.Т.


Можеби ќе ве интересира

Јанушев се повлекува, а Мицкоски кажа дека има полн легитимитет за водење на партијата

Јанушев се повлекува, а Мицкоски кажа дека има полн легитимитет за водење на партијата

Љупчо Палевски кажа кој наредил да го претепаат

Љупчо Палевски кажа кој наредил да го претепаат

Ќе се прави постмортен тест за украдениот пациент од Струмица

Ќе се прави постмортен тест за украдениот пациент од Струмица

Одбиен е предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

Одбиен е предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

РОДНИНА НА ПОЧИНАТО БЕБЕ БУРНО РЕАГИРАЛ: Спречен нов инцидент во струмичката болница

РОДНИНА НА ПОЧИНАТО БЕБЕ БУРНО РЕАГИРАЛ: Спречен нов инцидент во струмичката болница

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Украден мртовец во Струмица, а младо моче почина од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Украден мртовец во Струмица, а младо моче почина од коронавирусот

ЗА ИНЦИДЕНТОТ ВО СТРУМИЦА: Дваесетина луѓе го однеле мртовецот сосе креветот

ЗА ИНЦИДЕНТОТ ВО СТРУМИЦА: Дваесетина луѓе го однеле мртовецот сосе креветот

Еве како изгледа пешачката зона покрај Вардар денес

Еве како изгледа пешачката зона покрај Вардар денес

ЦРН БИЛАНС: Досега 700 граѓани починаа од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Досега 700 граѓани починаа од коронавирусот