21 Октомври, 2021
0.0405

Заев го искоментира растот на цените и стравот од инфлација

Објавено во: Економија 20 Септември, 2021

Премиерот Зоран Заев денеска коментираше дали граѓаните треба да се плашат од инфлација. 

Според него, растот на цените кај нас не е поголем, туку дури е и помал од генералниот раст на цените на светско ниво.  Заев вели дека кај нас инфлацијата е 1,8 отсто, корегирана е во буџетот и дека не се очекува да надмине 2,2 отсто.

„Тоа е во рамките на нормалата, а државата е тука да интервенира.  Тоа една од најважните услуги, електричната енергија влијае на сите други цени и се уште ја држиме стабилна, иако цената на берзите значително е згоплемена, сепак кај нас цената е останата иста. Интервенираме со други наши активности и мерки пред се преку стоковите резерви каде што е потребно со конечна цел да имаме стабилни нивоа на цените“, рече Заев.

Поскапување ќе има на маслото за јадење, лебот, но и сувомеснатите производи. Трошоците за живот во земјава постојано растат. 

Можеби ќе ве интересира

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Нов пробив за биткоинот

Нов пробив за биткоинот

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата