18 Јули, 2018
0.3845
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Објавено во: Економија 22 Јуни, 2018

Не е точно тврдењето дека границата над која ќе се одначуваат приходите со повисока даночна стапка е 1.000 евра, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Тој вели дека износот над кој ќе важи повисоката стапка ќе биде утврден по јавната дебата. Фактор веќе објави дел од работната верзија на законот кој сега  е во подготовка. Според таа, данокот на личен доход или попознат како персоналец од следната година ќе се плаќа со стапка од 10 отсто како и досега на сите бруто примања до 720.000 денари на годишно ниво, додека над 720.001 денар, стапката ќе биде 18 отсто за делот на приходот над овој износ.

„Не е точно тврдењето дека Владата има утврдено дека до 1.000 евра месечно ќе се плаќа 10 отсто данок, а над тој износ да се плаќа поголем данок. Не. Дебатата ќе го одлучи тоа. Буквално ќе ги измериме сите податоци и така ќе ја донесеме одлуката. Правилното оданочување е нешто што е фер. Во секоја земја, ние сме левичари и редот е сите граѓани кои имаат поголеми приходи, поголеми од 1.500, 2.000 3.000 евра да платат поголем данок“, рече Заев.

Сепак според информациите, во овој момент оваа граница е таа што стои во подготвителната верзија на законот. Во неа има и други новини, односно се зголемува данокот на закупите, приходите од интелектуални права, капитални добивки од 10 на 15 отсто. Од 2020 година според тој предлог ќе се даночат и приходите од камати на заштедите ако приходите надминуваат 15.000 денари годишно.  


Можеби ќе ве интересира

Оваа валута ќе биде најмногу погодена од трговската војна

Оваа валута ќе биде најмногу погодена од трговската војна

Бектеши не сака трговска војна на Македонија со Косово

Бектеши не сака трговска војна на Македонија со Косово

Бизнисмени: Новиот закон за перење пари е на штета на стопанството

Бизнисмени: Новиот закон за перење пари е на штета на стопанството

ДИГИТАЛНАТА ВАЛУТА СЕ ПОСИЛНА: Биткоинот се враќа и пробива нова граница!

ДИГИТАЛНАТА ВАЛУТА СЕ ПОСИЛНА: Биткоинот се враќа и пробива нова граница!

Град Скопје потрошил многу помалку на тендери во 2017-та, Аеродром ги надмина Центар и Карпош

Град Скопје потрошил многу помалку на тендери во 2017-та, Аеродром ги надмина Центар и Карпош

За пензиите позајмува, а старите долгови тешко ги наплатува: Колку му должат на ПИОМ свештените лица и земјоделците?

За пензиите позајмува, а старите долгови тешко ги наплатува: Колку му должат на ПИОМ свештените лица и земјоделците?

Кој вложи 2,26 милиони евра во 2,9 отсто од акциите на „Макпетрол“

Кој вложи 2,26 милиони евра во 2,9 отсто од акциите на „Макпетрол“

Не стивнува интересот за акции на „Макпетрол“

Не стивнува интересот за акции на „Макпетрол“

Македонски компании три години ќе даваат отчет за своите иновации

Македонски компании три години ќе даваат отчет за своите иновации