27 Септември, 2020
0.0524

Заев и Борисов и лично ќе разговараат за јазикот

Објавено во: Македонија 14 Декември, 2019

За прашањето за македонскиот јазик кој бугарската академија го оцени како бугарски дијалект, македонскиот премиер Зоран Заев и лично ќе се сретне и ќе разговара со бугарскиот колега, Бојко борисов. 

„На крајот на декември или почетокот на идната година ќе се сретнеме и ќе разговараме. ние сме пријатели, имаме намера да бидеме европејци“, рече Заев.

Тој не откри како Македонија ќе реагира кон Бугарија по однос на ова прашање.

„Официјалниот став на Бугарија е декларацијата на Парламентот, поофицијален став нема од тоа“, изјави вчера бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов. 

БАН објави реакција на Повелбата за македонскиот јазик на МАНУ, во која вели дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик.

Македонскиот јазик е лингвистички факт децении наназад и тоа е утврдено и на меѓународно ниво, вели претседателот на државата, Стево Пендаровски. 

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје реагираше на најновите ставови на Бугарската академија на науките во која посочија дека не постои македонски јазик.

Од Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура потенцираат дека е недолично да се негира нешто што е признато и познато, а тоа е МАКЕДОНИСТИКАТА на мапата на светската славистика, но и балканистика.

Можеби ќе ве интересира

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Во Скопје не се смирува: Во земјава за еден ден нови 141 заболени

Во Скопје не се смирува: Во земјава за еден ден нови 141 заболени

Секоја минута една полициска казна: Полицајците во Гостивар во акција

Секоја минута една полициска казна: Полицајците во Гостивар во акција

Кукавичко и дрско претепување: „Нема правда“ на протестот во Битола

Кукавичко и дрско претепување: „Нема правда“ на протестот во Битола