13 Јули, 2020
0.0474

Заев: Избори на 5 јули, за да го тргнеме Наќе Чулев од Владата

Објавено во: Македонија 01 Јуни, 2020

Зоран Заев, претседателот на СДСМ, денеска на прес-конференција истакна дека на 5 јули дефинитивно ќе се одржат предвремени парламентарни избори и покрај големиот број на позитивни случаи на Ковид-19.

- Тие ќе се случат на 5 јули, најбрзо што е можно да има функционална Влада и Собрание. Тоа е во корист на граѓаните. Не ни треба Наке Чулев, бидејќи опозицијата е настроена деструктивно. Изборите остануваат онака како што е пропишано во Уставот и законите, рече Заев.

Претседателот на владеачката партија рече дека биле многу блиску со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не постигнале договор за датумот на изборите. Со тоа, според поранешниот премиер, нема да има повеќе преговори.

- Заради економските мерки, заради поддршка на најсиромашните беше донесена нова вонредна состојба од две седмици, односно да не бидат изборите во јуни. Последната отстапка води до 5 јули. Бујрум, сите имаат сега време да се подготват. Вирусот слабее во неговиот ефект, иако се шири. Вака ќе биде и на 5 август и на 5 октомври и на 5 јануари 2021. Народот е насекаде, по кафичите, по рестораните, по моловите, по парковите, по улиците, додаде Заев.

Можеби ќе ве интересира

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Познато како ќе работат базените и плажите

Познато како ќе работат базените и плажите

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти