04 Јуни, 2020
0.0213

Заев: Избори во јули, август не е возможно

Објавено во: Македонија 28 Март, 2020

Едно од можните сценарија за започнување на овогодинешната изборна кампања во најдобар случај може да биде јули, но можеби дури и подоцна, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на емисијата „360 степени“ во Алсат. 

Тој рече дека доколку не се реализира во јули, во август е невозможно затоа што е празничен период, така што може терминот да се пресели во следниот период, како октомври-ноември.

Прогнозата на Заев следува откако пред две недели на лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски беше постигнат консензуц дека не се возможни избори во предвидениот термин - 12 април. 

„Јули е едно од можните сценарија, август обично никогаш не се одржува…, извесни се и септември и октомври, како и редовните термини за изборите, тоа се крајот на ноември и декември, што се исто така соодветна опција“, најавува Заев.

Техничката влада, за која беше предвидено да трае само 100 дена, во моментов функционира со распуштено Собрание и поради тоа наместо законски решенија, се носат владини уредби со сила на закони.


Можеби ќе ве интересира

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис