23 Јуни, 2018
0.3670
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Заев: Лага е дека ќе го продадам името, немам сметки во Белизе како други политичари

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2017

Зоран Заев, предводникот на СДСМ, во последните денови од изборната кампања се повеќе говори за генералните политики отколку за локалните проблеми, па овој пат на митингот во Прилеп вети дека може да се реши спорот за името, а притоа да се сочува гордоста на Македонците.

„Доста беше лажен патриотизам, Македонија ќе биде 30-та членка на НАТО и ќе почне преговори со ЕУЌе покажеме дека можеме да решаваме проблеми со пријателство и добар дух зашто нашата иднина се ЕУ и НАТО. Македонија ќе го реши проблемот со името, а граѓаните ќе бидат горди Македонци.Доаѓа ново време за нашата земја, Македонија е разбудена“ изјави Заев на митингот во Прилеп.

Заев исто така кажа дека голема лага е дека бил избран за да го сменел името, тој вели дека се што има е во Македонија и нема сметки во странство, во Белизе или на Рајски острови како други политичари.

Засега од СДСМ и од Владата посочуваат само дека потребно е да се градат пријателски односи со Грција, да се врати довербата и да нема нови провокативни чекори. Заев речиси во сите јавни настапи во кои говори за спорот за името е убеден дека постои начин како да истиот да заврши, а Македонија и Македонците да не се почуствуваат обесправени и омаловажени. 

Се очекува по завршувањето на локалните избори да се рестартираат разговорите со Грција за решавање на деценискиот спор за што ќе следува и силна меѓународна поддршка. Македонија и новото владино раководство добија „ветер во грб“ од надворешните пријатели за започнатиот процес на реформи и сакаат час поскоро да не видат на заедничка маса во НАТО, за потоа да се работи и на преговорите за членство во ЕУ.


Можеби ќе ве интересира

НОВ ПРОТЕСТ ЗА ИМЕТО: Иванов да не го потпишува законот за ратификација на Договорот

НОВ ПРОТЕСТ ЗА ИМЕТО: Иванов да не го потпишува законот за ратификација на Договорот

Мухиќ: Ерга омнес никако не смееше да се дозволи

Мухиќ: Ерга омнес никако не смееше да се дозволи

Две лица претепале момче во автобус на ЈСП

Две лица претепале момче во автобус на ЈСП

Гужва на граница - колони возила кон Грција

Гужва на граница - колони возила кон Грција

Обид за атентат во Куманово - кој е повикан на распит?

Обид за атентат во Куманово - кој е повикан на распит?

Заев за референдумот: Не дај Боже да не успее

Заев за референдумот: Не дај Боже да не успее

Македонски и грчки тинејџери се тепале поради името?

Македонски и грчки тинејџери се тепале поради името?

Пожарот во Велес во кој изгореа три деца можно е да е подметнат?

Пожарот во Велес во кој изгореа три деца можно е да е подметнат?

Заев: Tреба да утврдиме дали референдумот ќе биде консултативен или обврзувачки

Заев: Tреба да утврдиме дали референдумот ќе биде консултативен или обврзувачки