16 Јули, 2019
0.0339

Заев: Може да се тргне цензусот или да се гласа претседател во Собрание

Објавено во: Македонија 16 Април, 2019

Премиерот Зоран Заев во синоќешното гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 и порача на опозицијата да не го бојкотира вториот круг од претседателските избори, бидејќи тоа може да доведе до нови политички кризи во земјата.

Откри дека веќе се консултирал со министерката за правда Рената Треневска Дескоска за евентуалната промена на Уставот доколку го нема потребниот цензус во вториот круг од претседателските избори на 5 мај.

- Се консултирав со Дескоска, таа е мој прв правник во Владата. Ми рече дека преку промена на Уставот може да се избере претседател на државата на два начини - или да се тргне цензусот, или да се изгласа претседател во самото Собрание - изјави Заев.

Тој рече дека не верува дека ќе пропаднат претседателските избори, односно ќе ја нема потребната излезност од 40 отсто од гласачкото тело во вториот круг.

- На референдумот имаше 37 отсто излезеност и тоа со болно прашање за македонската етника заедница. Дури и со бојкотирање ќе може да се исполни цензусот. Но јас не верувам дека опозицијата ќе бојкотира - рече шефот на македонската Влада.

Можеби ќе ве интересира

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција

Ангеловска-Бежоска на тркалезна маса со Тао Жанг од ММФ

Ангеловска-Бежоска на тркалезна маса со Тао Жанг од ММФ