13 Декември, 2019
0.0192

Заев: Не познавам такви како „Кики и Фрики“

Објавено во: Македонија 19 Јули, 2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција рече дека не познава такви рекетари како „Кики и Фрики“ во редовите на СДСМ.

„Кики и Фрики за мене не постојат. Треба некој да ги соопшти со име и презиме, па да видиме дали има истраги или не. Апелирам на истражувачки новинарство и само така ќе ја средиме државата.

Шпекулациите некој пат нанесуваат рушење на чест и углед кај луѓето. Кога ќе се соопштуваат имињата јас ќе бидат тогаш директен“, рече Заев.

Според премиерот, во моментов приоритет е да зе обезбеди иднината на Специјалното јавно обвинителство, чиј мандат завршува на 16 септември.

„Ја нема повеќе Катица Јанева, треба да се избере иднина на СЈО, Требаше да седнеме со Мицкоски и да се договориме.  Буквално ги отстраниме сите прашања. Сме за ЕУ или не, ќе се бориме за правдата или не“, рече Заев.

Очекува по ова прашање да се постигне двотретинско мнозинство во Собранието до крајот на јули, а и дека може да се остави простор и по враќањето на пратениците од одмор. 

„Ова прашање мора да биде решено пред значакната октомвриска одлука за носењето на Датумот за преговори на ЕУ“, наведе Заев.Можеби ќе ве интересира

„Талир“ за незаконското перење пари во ВМРО ДПМНЕ со ново рочиште

„Талир“ за незаконското перење пари во ВМРО ДПМНЕ со ново рочиште

ПУКА ЛИ ЉУБОВТА - реални владини кавги или само билдање на позициите за пред избори

ПУКА ЛИ ЉУБОВТА - реални владини кавги или само билдање на позициите за пред избори

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Македонци од рурални средини се венчаваат со невести од Албанија

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Македонци од рурални средини се венчаваат со невести од Албанија

„Блаже Конески“ и „Ремзи Несими“ нови државни награди за македонскиот и албанскиот јазик

„Блаже Конески“ и „Ремзи Несими“ нови државни награди за македонскиот и албанскиот јазик

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев и Димитров со став за провокацијата од БАН, кои се новите амбасадори?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев и Димитров со став за провокацијата од БАН, кои се новите амбасадори?

НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ БЕЗ ПОТРЕБА: Во три градови екстремно загадено

НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ БЕЗ ПОТРЕБА: Во три градови екстремно загадено

Обвинителството истражува дали девојче во Гостивар се самоубило поради врски со секта

Обвинителството истражува дали девојче во Гостивар се самоубило поради врски со секта

ДИМИТРОВ ЗА ИЗЈАВИТЕ ОД БАН: Македонскиот јазик е признат од меѓународната заедница на лингвисти

ДИМИТРОВ ЗА ИЗЈАВИТЕ ОД БАН: Македонскиот јазик е признат од меѓународната заедница на лингвисти

Заев најави реакција по тврдењата на БАН дека македонски јазик не постои

Заев најави реакција по тврдењата на БАН дека македонски јазик не постои